Ukrayna Düzenlilik Konseyi Başkanı Danilov’dan “patırtı” sinyali: Rusya-Ukrayna Savaşı’nın bir sonraki enerjik fazı teşrinievvel ayında bekleniyor

Rusya Heybet Başkanı Putin, 30 Eylül’birlikte imzaladığı kararname ile Herson, Donetsk, Luhansk ve Zaporijya bölgelerinde uluslararası hukuku namevcut farzımuhal yapılan referandumları tanımıştı. Bu karara Dünya’nın birçok ülkesinden reaksiyon gelirken daha çok savaşta neler olabileceği bile düşkünlük konusu olmuştu. Konuya ilgili izah fail Ukrayna Asayiş Konseyi Başkanı Danilov, kullanılmamış döneme ilişik açıklama yaptı.

EKİM AYINDA ÇATIŞMALAR ŞİDDETLENEBİLİR

Putin’in dört bölgeyi ilhakından sonraları Zelenskiy geçmiş yaptığı açıklamada, ”Putin görevde berenarı Moskova ile hiçbir şekilde enformasyon etmeyeceğiz” dedi. Ukrayna Düzenlilik Konseyi Başkanı Danilov üstelik yaptığı izah de ”Rusya-Ukrayna savaşının benzeri ahir etken fazı ilk teşrin ayında bekleniyor” ifadelerini kullanarak çatışmaların artacağı sinyalini verdi.

REFERANDUM SONUÇLARI

Donestk %99.23 ,Luhansk %98.42,Herson %87.05’i, Zaporijya %93.11 düşünce oranları ile Rusya’ya katılıma olur demişti. Elan bilahare ise bu bölgeler Rusya’ya gelmek için Putin’e resmi müracaat yapmıştı. Putin birlikte geçmiş yaptığı istişare ile dört bölgede yaşayanlar için ”artık bizim halkımız” ifadelerini kullanmıştı.Share: