Üçüz nineler çıktı yegâne kaldı

Kalabalık’nun Perşembe ilçesinde diri ve bölgenin simgesi olan üçüz ninelerden tıpkı ahi henüz hayatını kaybetti. 92 yaşında vefat eden Emriye Soluk, toprağa verildi.

Alzheimer tedavisi gören üçüz ninelerden Emriye Zerrin, güzeşte cumartesi evde rahatsızlanarak, Kalaba Cesamet Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan müdahalelere karşın kurtulamayarak hayatını kaybetti. Emriye Sarı amacıyla Yazlık Mahallesi’ndeki Hat Camisi’nde öğle vakti namazını müteakip cenaze namazı kılındı. Sarı, namazın ardından mahalle mezarlığında toprağa verildi.

Birlikte dallı güllü ve ilik kanseri tedavisi gören üçüzlerden Hayriye Soluk, 2016 yılında Fatsa Kerem Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti. Kardeşlerden Emriye Sarı’nın üstelik hayatını kaybetmesi ile üçüz ninelerden geriye Hacer Sarı kaldı.

Hacer Solgun: “İki kardeşim bile son etti, ego tek kaldım”

Emriye Sarı’nın cenazesinde kardeşi Hacer Sarı bir kardeşini henüz kaybetmenin acısını derinden yaşadı. Doğduklarından bu zamana büyüklüğünde tek kardeşlerinden ayrılmadıklarını, ölümün kendilerini ayırdığı amacıyla çokça kötü çektiğini belirten üçüz ninelerden Hacer Sarı, “Biz hiç ayrılmadık. Bizi ancak ahiret yolculuğu ayırdı. Canım kardeşim yaktın içimizi. İki kardeşim birlikte vefat etti, ego yegâne kaldım. Hiç ayrılmıyorduk ben imdi boydak kaldım. Canım bacım benim” diye niteleyerek ağıtlar yaktı.

“Nineler bundan sonra üçüz değil”

Hacer Soluk’nın kızı Necla Solgun ise “Nineler daha çok üçüz değiller. Imdi biricik kaldılar. Çokça üzgünüz. Emriye teyzem 1,5 aydır hastanede tedavi görüyordu. Vakit Kaybetmeden annem kaldı ve bundan sonra annemi hiç boydak bırakmayacağız. Onlar doğduklarından bu zamana büyüklüğünde bilcümle birlikte yaşadılar. Benzeri teyzem on paralık evlenmedi, bire bir teyzem ise 10 sene evli kaldıktan sonradan boşandı ve kardeşleri ile yaşamaya bitmeme etti. O büyüklüğünde bağlılardaki birbirlerini acılarını de hissediyorlardı. İlk ölen teyzemin yanı sıra düzlük kalmadığı için bambaşka benzeri mezarlığına defnedeceğiz. Sonrasında 3 kardeşe bile omuz omuza mezarlar yaptırmak istiyoruz” diyerek konuştu.

İlçenin simgesi olan üçüz ninelerden birini henüz kaybetmenin acısını yaşadıklarını söyleyen Perşembe Şehremini Mehmet Sayim Tandoğan, “Çok üzüntülüyüz. Bir er bezi ikizi kardeşleri bizler birlikte çok seviyoruz. Ahiret Yolculuğu onları ayırdı ve bir tane kardeş kendisine kaldı. Mekanları cennet olsun” şeklinde konuştu.

Nasıl tanındılar

9 yıl önce mihman namına katıldıkları ayrımsız monitör programında evleri ile ilişkin sıkıntılarını dillendirince, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, bu durumdan etkilenerek üçüz kardeşlere karı yapılmasını sağlamıştı. Perşembe Kaymakamlığı yoluyla eski karı yıkılarak, namına 2 katlı 53 metrekare tıpkı aile yapılmıştı.

Cenazeye Perşembe Kaymakamı Uzun Yetgin üstelik katıldı. – ORDUShare: