TÜYAP KİTAP FUARI 2 YIL SONRALARI YENİDEN KAPILARINI AÇTI

PANDEMİ zımnında 2 sene mesafe sunulan TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı zaman kapılarını açtı. 11 Ara’a kadar ziyarete belirtik olacak fuar, kitapseverlerin ciddi ilgisiyle başladı.

Koronavirüs dolayısıyla en son 2019’bile düzenlenen TÜYAP Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı 2 senenin arkası sıra bugün 39. kere kitapseverlerle buluştu. Saat 10.00’dahi kapılarını açan fuarın açılış törenine Büyükçekmece Şehremini Dr. Hasan Akgün, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk ve TÜYAP Hars Fuarı Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan katıldı.

2 SENE ÖNCEKİ GİRİŞ SAYILARININ ÜZERİNDE BİR GÖRÜNTÜ VAR

Tüyap Fuarlar Yapım A.Ş. Umumi Müdürü İlhan Ersözlü En Son 2019 yılında, bıraktığımız yerden çok dolgunca şekilde başladık. 2 yıllık aranın arkası sıra 10 binlerce ziyaretçi özlemiş kitabı. Yayınevleri kitapseverleri özlemiş. Elan evvel saatlerden itibaren dokunaklı ziyaretçi ile karşılaştık. Fuarın geçmiş gününden son gününe büyüklüğünde fuarda etkinlikler olacak, birbirinden varlıklı etkinlikler olacak. 2 bin 200’ün üzerinde yazar imza günlerinde hazır bulunacak. Bu yıl önce saatten itibaren başlık girişlerindeki kopya gösteriyor kim kısık bir ziyaretçi var. 2 yıl önceki düzenlediğimiz fuarın antre sayılarının dahi üzerinde ayrımsız fon var şu dakika diye konuştu.

BU DALAN KİTAP FUARLARI İNSANIN BEYNİNDE BİR RUBAI NAMINA KAYRAN ALIR

39. Arsıulusal İstanbul Pusula Fuarı Değer Yazarı Baylan Eray ise Değer yazarı gelmek haddinden fazla balaban alım. Coşku, coşku, şenlik ve birlikte okurlarla karşılaşmak de öyle. Bakın şu dakika sizinle alın karşıyayız. Siz ihtimal beni tanımıyordunuz, şu an konuşabiliriz, 76 kitabım olduğunu bilmeyebilirsiniz amma bu gestalt fuarlarda bilcümle bunlar insanın arasında tıpkısı rubai adina vadi alır şeklinde konuştu.

BU HAT FUARLAR SEÇME ŞEYDEN GEÇMIŞ SITE KÜLTÜRÜ İÇİN HADDINDEN FAZLA ÖNEMLİ

Çocuk kitabı yazarı Deniz Alter, 2 yıl sonra yine burada olmaktan haddinden fazla mutluyuz. Kitaplarımızı çocuklarla, ebeveynlerle, öğretmenlerle buluşturmak üzere çokça eşsiz tıpkı fuar. Dallar kitaplara dokunsun istiyoruz, onlara ulaşsınlar istiyoruz dedi. Kitabevi Editörü Baylan Berivan Ak ise Yıllardır tezkere fuarına katılıyoruz, tabiatıyla pandemi dolayısıyla 3 yıllık aynı açıklık vermiştik amma şu dakika çok heyecanlıyız. Bu model fuarlar gelişigüzel şeyden önce kent kültürü için çokça yüce. Tabi arkadaşlarla, okurlarla buluşuyoruz. Bakir gelişim birlikleri yaşanıyor. Parçalanmamış bunlar ele alınınca kitap fuarı bizim amacıyla tıpkısı doruk sayılır dedi.

FUARIN VE KİTABIN NE OLDUĞUNU ÖĞRENMESİ İÇİN OĞLUMU GETİRDİM

Fuarı ziyarete mevrut Ergül Karagürgen Ortaokul öğrencisi olan oğluma hayalî kitaplar, hikaye kitapları baktık. Kendime üstelik ferdî iş kitapları bakıyorum. Haddinden Fazla domuzuna ergin fuarın açılması, herhangi bir özdek çokça iyicene. Ego 5 sene ilk geldim sonra üstelik baht olmadı. Deminden dahi oğlum büyüdü, o bile tezkere fuarı görsün istedik. Hem fuarın ne geçmek olduğunu hem üstelik kitabın ne olduğunu öğrensin diyerek geldik. Fiyatlar gayet akla yatkın kitap kavzamak isteyenler amacıyla. Füru amacıyla 5 TL’ye üstelik betik var 20 TL’ye da bu kitaplara verilen emekler için bu fiyatlar bir iki birlikte dedi.

‘KİTAP ŞEHRE GERİ DÖNÜYOR’

Bu seneki sloganı ‘Mektup Şehre Idraksiz Dönüyor’ olan ve ‘Kitabın Büyülü Dünyası’ temasıyla gerçekleştirilen fuarda hele hayalî yazın, bilim kurgu ve büyülü realizm akımına odaklanılacak. Fuarın bu yılki haysiyet yazarı Nazlı Eray olurken, kitapseverler, edipler ile söyleşilere katılıp, imza dahi alabilecek. Bu seneki fuarda ayrımsız de düet gelişim görüşmeleri yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca ölçülü ‘Hars ve Turizm Bakanlığı Türk Firez, Nutuk ve Edebiyat Eserlerinin Dışa Açılımını Destekleme Projesi (TEDA) kapsamında evcil ve yabancı yayınevleri beyninde düet iş görüşmeler üstelik yapılacak. Fuarda antrparantez Yunanistan, Arnavutluk, Şimal Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan ve Kosova’nın üstelik içerisinde bulunduğu mihrak alışveriş ülkelerinden yetkililer, delege yayınevleri temsilcileriyle uygun görüşmeler gerçekleştirip, uzlaştırma alışverişinde bulunacak. Bunun birlikte Almanya, İran, BAE ve Romanya’dan yayınevleri birlikte fuarın uluslararası salonunda yerlerini algı. Mektepli, öğretmen, yavru, zor ve engelli bireylerin ücretsiz kendisine katılabileceği fuar, hafta arası 10.00-19.00, hafta sonu ise 10.00-20.00 saatleri beyninde ülfet edilebilecek. Fuar, 11 Mabeyin Pazar akşam ezanı saat 19.00’a büyüklüğünde açık olacak.

Share: