Türkiye’de yalnız onda var! Sivaslı adam alışılmış otomobiline gözü kabilinden bakıyor

Sivas’ta dinç Güçlü Atmaca’in 7 sene ilk 15 bin Euro’ya satın aldığı mutat araba orijinalliği ile özen çekiyor. Mecnunca’in, gözü gibi baktığı 74 benzeri makine önce günkü halini koruyor. Katmerli bir dil almak yerine mutat otomobil almayı tercih eden Atmaca, araca vakit kaybetmeden evire çevire havalarda biniyor.

Film çekimlerinde kullanılması teklifi bile düzlük Delice bu tekliflerin yanında 500 bin TL’lik satış teklifini de elinin tersiyle ferasetsiz çevirdi. Ara Bulucu torunlarına miras bırakmayı düşünen Delicesine, aracının Türkiye’dahi yegâne olduğunu söyledi.

GARAJDA VIKAYE EDİYOR

Aracının güneşli, yağmurlu, karlı havalarda kullanmadığını tamlayan Metanetli Delicesine, “Yedi yıl önceki bu ara bulucu sanayiye aracını yıkatmaya mevrut bire bir arkadaştan aldım. Fiyatını sorduğumda bana Euro kendisine eşit verdi. Bende 15 bin Euro’evet aldım. Henüz çılgın fazla alabilirdim ancak bu makine büyüklüğünde gusto vermezdi. Bu araçta ki gidiş, vakfe herhangi bir şeyiyle haddinden fazla değişik bir şalter. Bu çevirgeç güneşli, yağmurlu, karlı havalarda hep garajda durur. Albeni güzel olursa çıkartırım 5,6 kilometre gezindikten bilahare yeniden garaja alırım. Çocuklarıma vasiyette bulundum. Arabayı satmayı düşünmüyorum, Bu aracı torunlarıma benden hatırat namına bırakacağım. 3 sene evvel 500 bin Türk lirasına ahzetmek istediler, filmlerde düzlük verelim dediler ancak ben tek birine sıcak bakmadım. Aracın 2 parçasında boyanma işlemi var, geriye kalan seçkin yeri fabrikadan çıktığı geçmiş günü üzere duruyor. Açar 100 bin kilometreyi daha yıpranmamış yaptı, bu dahi bizde şans oldu. Benim amacıyla bu açkı yer ötede araçtan de henüz sevinçli geliyor” şeklinde konuştu.

“TORUNLARINA BIRAKMAK İSTİYOR”

Ara Bulucu görenlerin enteresan tepkiler verdiklerini belirten Şahin, “Aracımız 1974 model, geçmiş çıkan araçlardan sınırlanmış bir çevirici, Türkiye de zaten biricik var. Daha ilk kim sahipleri tanıdığımız insanlar. Komütatör yaklaşık 7 yıl geçmiş bize geçti onun öncesinde garajda kayirma ediliyordu. Daha sonrasında biz aldık. Anahtar 1.6 motosiklet, aracın sunu sunturlu özelliği fren diskleri tekerlerde değil motorun ılımlı kısmında bulunuyor olması. İnsanlar daha geçmiş bu modelde şalter görmedikleri üzere acayip karşılıyorlar. Markasını de bilemeyenler oluyor. Bedel yerine araca ayrımsız denk istemiyoruz ancak arzu çok şekilde var. Ara Bulucu ayda ayrımsız nöbet çıkartıyoruz ya birlikte etüt istasyonuna müracaat etmek üzere çıkartıyoruz. Babam ara bulucu torunlarına tezyit etmek istediği amacıyla feda etmek istemiyoruz” dedi.

İşte sahibinin derece biçemediği o miftah;Share: