Türkiye’de üretilen tütünde 120 bin ton rekolte bekleniyor

Türkiye Yaman Istihsal ve Pazarlama Kooperatifleri Birliği Umumi Başkanı Şeyhmus Solmuş, tütünde 120 bin ton rekolte beklendiğini belirterek, “Geçen sene 80 bin titrem yaman elde etmiştik. Yağışlardan ekolojik ortam bu yıl bereketli geçti. Geçen yıl 48 ülkeye 53 bin titrem kötü ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin ton dış satım.” dedi.

Muş’un Sungu beldesindeki tütün tarlalarını gezerek, çiftçilerle mülaki Hazandide, AA muhabirine, bu yıl 26 ilde, 113 ilçede, 2 bin 301 köy ve mahallede tahminî 82 bin müstahsil ailenin 120 bin titrem yaman üretim sözleşmesi imzalandığını söyledi.

Bir Nice yabancı şirketle eskimemiş konvansiyon imzaladıklarını anlatım fail Hazandide, üreticilerin artık kazanması ve henüz çok üretmesi üzere ceht gösterdiklerini belirtti.

Solmuş, henüz fazla dış satım yapacaklarını ve ithalatı azaltacaklarını dile getirerek, “Bu sene ülkemizde 120 bin titrem duman üretimi hedefliyoruz. Geçen yıl 80 bin titrem kötü elde etmiştik. Yağışlardan belde bu sene mübarek geçti. Sabık sene 48 ülkeye 53 bin titrem duman ihraç ettik, bu sene hedefimiz 60 bin titrem dış satım. Bugüne büyüklüğünde çok iyice ve sağlıklı tıpkısı şekilde kırımlarımızı yaptık. Birçok ilimizde duman alımlarımız başlayacak. Temennimiz ithalatı tenkis etmek.” ifadelerini kullandı.

Solgun, tahminî 15 gündür kesim illerini müzakere ettiklerini tabir ederek, hasadın artağan tıpkısı şekilde sürdüğünü kaydetti.

“ABD’ye Virjinya tütünü ihraç edeceğiz”

Muş’ta 4 bin hektar alanda bu sene esrar üretildiğini anlatan Solgun, kentte 9 esrar çeşidinde sınama istihsal yaptıklarını, hangisinin alıcısı fazla ise çiftçileri o ürüne yönlendirdiklerini söyledi.

Bu sene tıpkısı ilki gerçekleştirerek Muş’ta “Virjinya tütünü” yedirmek üzere tecrübe üretim yaptıklarını belirten Hazandide, şöyle dedi:

“Çok pir mahsul elde ettik. ABD’ye bu yıl Muş, Bitlis ve Batman’dan Virjinya tütünü ihraç edeceğiz. Bu sene dokunaklı bire bir yatırımcıyı Muş’a getirdik. İkinci yatırımcı de Osmaniye’de işletmesini kuracak. Yaptığımız arsıulusal çalıştaylarla dünyanın gözünü ülkemize çevirdik. Tarım ve Orman Bakanlığı, kötü araba aletleri mevhibe desteği sağladı. Ülkemizde hangi çiftçinin tütünü elde kalırsa bize ulaşabilir.”

Sungu beldesinde Bayram Atak da 37 yıldır yaman ürettiklerini belirterek, bu yıl ürün ve rekoltenin beklediklerinden iyi olduğunu söyledi.

6 dönüm alanda üretim yaptığını anlatan Akış, 2,5 ton yayın beklediğini tabir etti.

Share: