Türkiye ve İsrail beyninde ihracat açılımı

İsrail ve Türkiye arasındaki yunak temaslar normalleşme adımlarını getirirken, Merkezi İsrail Kudüs’e kâin başkanlığını Dror Atari’nin yaptığı Kudüs Ticaret Odası de Türkiye ile ilişkin yüce tıpkısı adıma imza attı. Gelişmemiş adı ‘Jerccom’ olan merkezi İsrail Kudüs’te bulunan ‘Jerusalem Chamber of Commerce’, Kudüs Tecim Odası Türkiye Ofisi’nin hayata geçmesi, başkan atanması ve ilişkilerin daha de artması amacıyla mehabetli aynı etap attı.

Kudüs Ticaret Odasından çalışmalara başlayan Türkiye Ofisi’nin yaptığı resmi açıklamada; “1908 yılında kurulan ve acun genelinde neşelilik gösteren, Jerccom gücük ünlü Jerusalem Chamber of Commerce, Kudüs Tecim Odasının Türkiye Havza Başkanlığı çalışmalarına başlamıştır. Türkiye’de B2B-B2C görüşmelerini yarmak, sanayi bölgeleri ve İhracatçılar Birliği bağlantılarını yapmak, Defans Endüstri ve Ticaret Dernekleri karışma atılmak için resmi kurumlardan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Esenlik Bakanlığı, Uran ve Teknoloji Bakanlığı ve Ekincilik ve Orman Bakanlığı yanı sıra özel hayat ve kuruluşlar gözetiminde bireysel bağlantıları ile birlikte ticari faaliyetleri yetiştirmek üzere tarafımızı künde etmeye izinli namına yönetimimiz, kamu yönetimsel işleri yürüteceğimiz Türkiye Bölge Ofisi’mizde iki ülke arasındaki koordinasyonu sağlayacak ve bağırsak pazar ile ticaretin gelişmesine katkıda bulunacaktır” denildi.

ÖNEMLİ İKİLİ KONUŞMA

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerde normalleşme devam ederken Mürekkep Uluslar Umumi Kurulu’na katılmak amacıyla New York’a giden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile beraber yıldız bilimi olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Amut, Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkanı İsmail Çipo, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Bastırık da katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, New York’ta İsrail Başbakanı Yair Lapid ile eke bir konuşma yaptı. Bu müzakere doğrultusunda Türkiye-İsrail ilişkilerinde iki talih, diplomatik ilişkilerin yeniden ense seviyeye çıkarılması üstüne mutabık kaldı.

BAŞVURULAR ALINACAK

Kudüs Ticaret Odası Türkiye ofisi çalışmalara kapsamında ihracatçılar ortamında ayrımsız duyuru yaparak e- posta yolu ve sosyal medyadan başvuruların alınacağını duyurdu.

Share: