Türkiye üzere bakir tahaccüm tahmini! 4,5’e yükseltildi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), beklenenden daha zinde bağırsak arzu ve ihracattaki itidalli toparlanmayı peşi sıra Türkiye amacıyla 2022 tahaccüm tahminini yüzde 4,5’e yükselttiğini açıkladı. Bankanın ‘Bölgesel Kazançlı Beklentiler’ raporunun Türkiye’ye ait bölümünde bu yıl Türkiye ekonomisi amacıyla mayısta yüzde 2 adına tahmin edilen nema beklentisinin yüzde 4,5’e çıkarıldığı belirtildi.

“TÜRK EKONOMİSİ NİSPETEN DIRI”

Türk bankalarının ongun sermayelendirilmiş olması ve yüzde 3’ün altında seyreden takipteki yüreklilik oranlarıyla Türkiye ekonomisinin kuvvetli yönlerinden olduğu vurgulanan raporda kazançlı faaliyetin nispetle canlı kalmaya devam ettiği aktarıldı. Türk lirasındaki hızlı derece kaybı ve erdemli enflasyonun asıl kırılganlıklar arasında vadi aldığı bildirildi. Türkiye’nin 180 milyar dolar tutarındaki bodur vadeli dış borcuna ekleyerek cari açığının arttığı tamlanan raporda döviz rezervlerin zayıflamasının yüce endişeler beyninde görüldüğü aktarıldı. Türkiye ekonomisinin 2023 yılında planlanan seçimler öncesi ayak halkı ve kamu harcamalarının etkisiyle yaz başındaki tahminlere koşut olarak yüzdelik 3,5 büyümesinin beklendiği kaydedildi. Toptan jeopolitik gerilimler ve mütekâmil ülkelerdeki agresif akçasal sıkılaştırma gibi global faktörlerin da Türkiye’nin büyümesini etkileme riski taşıdığı belirtildi.

EBRD FAALİYETTE OLDUĞU BÖLGELERDE BÜYÜME TAHMİNİNİ ARTIRDI

Raporda EBRD’nin faaliyette olduğu bölgelerde bu sene amacıyla tahaccüm tahmininin 1,2 puan artırılarak yüzde 2,3’e çıkarıldığı, 2023 yılı amacıyla nema tahmininin ise 1,7 fakül düşürülerek yüzde 3,7’ye çekildiği bildirildi. Ölçülü Asya ekonomilerinin bu yıla ilişin büyüme tahmininin 1,2 puan artırılarak yüzde 4,3, 2023 amacıyla da 1,1 benek yükseltilerek yüzde 4,8’e çıkarıldığı aktarılan raporda Güneydoğu ve Doğu Akdeniz bölgesinin bu yıl için ekonomik büyümesinin 0,4 benek artışla yüzde 2,9’a yükseltildiği, 2023 yılı amacıyla ise 0,1 puan azaltılarak yüzde 4,7’ye düşürüldüğü kaydedildi.

Türkiye, EBRD’nin sunma şişman pazarı olma özelliğini taşıyor. Ülkede çoğunluğu özel sektörden olmak için 380’den fazla projeye envestisman işleyen bankanın ülkede 16 milyar 877 milyon avronun üzerinde yatırımı bulunuyor.Share: