Türkiye genelinde öğrenci yurtlarında senkronik ‘deprem’ tatbikatı

‘2022 Facia Tatbikat Yılı’ kapsamında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Deneyimsizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla AFAD Başkanlığı koordinasyonda 81 ilde 2097 yurtta senkronik yerine 850 bin nefis katılımıyla ‘Deprem Anı Çök-Rabıta-Tutun ve Tahliye Tatbikatı’ düzenlendi.

‘2022 Kıyamet Tatbikat Yılı’ kapsamında AFAD ve Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı teşrikimesai ile Güven ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne sadık öğrenci yurtlarında işyar hoşgörülü, personel ve öğrencilerin beklenen afet ve evgin ebat olaylarındaki akla yatkın çizi şekilleri üzerine bilgilendirilmeleri üzere ‘Sarsıntı Hatırat-Çök-Al-Tutun ve Tahliye Tatbikatı’ gerçekleştirildi. Türkiye genelinde 81 ilde bulunan mektepli yurtlarında manevra öncesi Ankara’da Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı KYK Cebeci Şehir Kız Öğrenci Yurdu’nda manevra bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ile Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımıyla, İstanbul- Fatih Şehriyâr Mehmet Eş Öğrenci Yurdu, İzmir- Zübeyde Karı Öğrenci Kız Yurdu, Adana- Çukurova Koca Mektepli Yurdu, Kayseri- Melikgazi Kız Öğrenci Yurdu, Kahramanmaraş- Avşar Öğrenci Kız Öğrenci Yurdu, Erzurum- Abdurrahman Gazi Kız Mektepli Yurdu, Van- Aişe Sıddıka Mektepli Erkek Mektepli Yurdu başlamak için 7 ilde, İl Valileri, GSB İl Müdürleri ve İl AFAD Müdürleri ile enerjik angajman gerçekleştirildi. Aktif yayının ardından saat 21.00’de başlayan tatbikatta yurtlarda sirenler çaldı, tören düzeni üyeleri bulundukları yerde ‘Çök Komplo Tutun’ uygulaması yaptı.Facia süreçlerini başarılı aynı şekilde sarmak amacıyla bilcümle kurumların koordineli tıpkısı şekilde çalıştığını tamlayan Bakan Soylu, “Hep bu arada yaşıyoruz ki afetler sürekli adına bizi yokluyorlar ve hayatımızın benzeri parçası hailen mevrut durumdalar. Türkiye, kıyamet öncesi, kıyamet hatırat ve facia sonrası yapılacaklar konusunda süreci başarıyla yönetmekte. Şu temel büyüklüğünde 94 bin tatbikat yaptık. Bu kapsamda 81 ilde 2097 yurtta eş anlı kendisine 850 bin kişilik katılımla tatbikatımızı tamamladık. Bütün kurumlarımız koordineli tıpkı şekilde çalışıyor. Allah korusun olabilecek her afete alın hazırlıklıyız. Bunun üzere çalışıyor, kurumlarımızı hazırlıyoruz. Yaşanan afetlerde daha çok kimesne ‘nerede bu cesamet?’ demiyor. ‘Allah devletten milletten razı olsun’ diyor. Eskiden devletin yöneticileri olay soğuduktan bilahare elan geç giderdi görüngü hesabına. Tığ bütün arkadaşlarımızla birlikte sahada milletimizle gelişigüzel başlamak istiyoruz. Vatandaşlarımız ülkesi üzere gelişigüzel makule fedakarlığı yapıyor. Print bir zamanlar 1 kere devletten bindi istiyor” ifadelerini kullandı.Manevra sonrası açıklamalarda kâin Bakan Kasapoğlu ise “Hareket anı yönetimi çok eleştiri. Bu tatbikatlardaki esas amacımız, şuurlanma ve sürecin yönetilmesi. Yurtlarımızda verilen eğitimle manevra haddinden fazla artağan tıpkısı şekilde gerçekleşti. Özellikler gençlerimizin ve yurtlardaki düzentileme arkadaşlarımızın bu konudaki bilinci, bu sürece hazırlığı o ajanda düzen açısından eleştiri benzeri öneme haiz. Bu muvaffakiyetli tatbikatla bu arada inanıyorum ki depremle karşılaşılması yerinde proses başarıyla yönetilecektir. Kıyamet durumuna bilinçli bakmak, soğuk kanlı kalkmak ve süreci idare etmek seçme şeyin başında geliyor. İlerleyen süreçte bu bilinci ruhlu sancımak için çaba göstermeye bitmeme edeceğiz” dedi.

Öte yandan, 12 Kasım’da ‘1999 Düzce Depremi’nin sene dönümünde mecmu Türkiye’de Zelzele Andaç ‘Çök-Konsept-Tutun’ tatbikatı yapılacak. Bu manevra çerçevesinde göstergeç ve radyolarda eş zamanlı manevra yapıldığına dayalı bilgilendirmelerde bulunulacak.

Share: