Türkiye Ekin Yolu Festivalleri 16 Eylül’de başlıyor

AK Öğür Takım Başkanvekili Bülent Turan, Türkiye’nin arsıulusal marka değerine katkıda bulunmak üzere düzenlenen “Türkiye Hars Yolu Festivalleri”nin 16 Eylül-23 Ekim’de gerçekleştirileceğini söyledi.

Turan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Hars ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl İstanbul, Ankara, Diyarbakır, Çanakkale ve Konya’da gerçekleştirilecek festivallerle çokça koca ayrımsız çalışmaya imza atıldığını söyledi.

Çanakkale’de de Troya Ekin Yolu Festivali’nin gerçekleştirileceğini anlatan Bülent Turan, “Çanakkale’miz tıpkı gün, turizm, orman, sanayi kenti. Tıpkısı zamanda benzeri ekin kenti. Biz Kültür kenti olmasını çokça değişik nedenlerle gündeme getirdik. Çarkıt yıllarda Mehmet Akif Ersoy evinin yapılması gibi, Troya Firez Yılı zar edilmesi gibi çok farklı ulusal etkinliklerimiz oldu. Hars ve Turizm Bakanlığımızın öncülüğünde cümle Türkiye’ye başkaca dünyaya örnek tıpkı festivali açmaya hazırlanıyoruz. Çanakkale’bile 16-25 Eylül tarihleri beyninde ‘Troya Kültür Yolu’ festivali adıyla 40’tan fazla mekanda seminerler, tiyatrolar, sinemalar, sergiler olacak, konserler olacak.” dedi.

Çanakkale’nin en hususi mekanlarında etkinliklerle festivalin hanay bulacağına belen Turan, şöyle bitmeme etti:

“Troya’sından Assos’una büyüklüğünde, Biga’dan Bayramiç’e büyüklüğünde temas ilçede değişik etkinliklerde ayrımsız ekin atmosferi yaşanacak. Emeği geçen başta Ekin Bakanlığımız kalkışmak amacıyla bütün ilgililere şimdiden teşekkür ediyorum. Bu güzel zamanı görmek ortamında eksiksiz Çanakkalelileri, mecmu misafirlerimizi bu etkinliklere nida ediyorum.”Share: