Türkan Şoray, adının verildiği cehre çeşidinin hasadına katıldı

Türk sinemasının makro isimlerinden Türkan Şoray, Mersin’in Tarsus ilçesinde “Türkan” adı verilen iğ çeşidinin hasadına katıldı.

Adana’daki Gün Doğusu Akdeniz Zirai Araştırma Enstitüsünce tel kalitesi, faziletli verimiyle geliştirilip tescillenen ve adını Yeşilçam’ın adlı ismi Türkan Şoray’dan alan “Türkan” pamuğunun hasadı üzere etkinlik düzenlendi.

Enstitü, Adana Büyükşehir Belediyesi ve bir ziraat firması aracılığıyla Tarsus ilçesindeki Çiçekli Mahallesi’nde düzenlenen “Yeşilçam’ın Sultanı, Pamuğun Sultanı” etkinliğe katılan Türkan Şoray, sevenleri tarafından karşılandı.

Sevenleriyle kardeş kardeş edip, foto çektiren Şoray, ara sıra sevenlerinin birlikte getirdiği film afişlerini imzaladı.

Etkinlikte bazen vatandaşlar Şoray’a olan sevgilerini dile getirdi.

Türkan Şoray, etkinlikte, Çukurova üzere pamuğun önemine işaret etti.

Bugünün kendisi amacıyla çokça manidar olduğunu tabir fail Şoray, amele eş işçilerle bire bir arada bulunmaktan belde bahtiyarlık duyduğunu kaydetti.

Şoray, iğ çeşidine adının verilmesinden kontekst onurlandığını aktararak, şöyle konuştu:

“Çukurova denilince iğ akla dirimsel. Pamuk, Çukurova’nın altınıdır, sunu nazik değeridir. Pamuk çeşidine adımın verilmesi beni serencam merhale onurlandırdı. Bu onuru hayatım boyunca taşıyacağım. Çok teşekkür ediyorum. Dileğim, artık istihsal olsun. Adana pamuklara bürünsün. Cehre yürekli Adanalıların pamukları eli nimetli olsun. Hayatımın yer fena hâlde anlarından birini yaşamama etken oldunuz. Bunu hiç unutmayacağım. Pamuğun Sultanı başlamak haddinden fazla iyicene bir öz.”

Adana Büyükşehir Belediye Reisi Zeydan Karalar bile Maşrık Akdeniz Zirai Araştırı Enstitüsünün kudretli işler yaptığını, belediye yerine memlekete hayır olan hizmetlere destek verdiklerini vurguladı.

Şark Akdeniz Tarımsal Araştırma Müdürü Abdullah Çil de iğ çeşitlerinin geliştirilmesi üzere cesim çalışmalar yaptıklarını dile getirdi.

Geliştirilen çeşitlerle Türk ekincilik ve ekonomisine katkı sunduklarını tabir fail Çil, “Çeşitlerimizi geliştirirken özelliklerine, hikayelerine ve yetişkin değer katan güç ve kurum isimleri veriyoruz. Bu çeşide Yeşilçam’ın yer değerli, filinta ve toy sanatçısının ismini verelim dedik ve adının Türkan olmasına değişmeyen verdik. artık adı vakit kaybetmeden Yeşilçam’da değil, bizim topraklarımızda yeşersin, ayar ve maltalık bulsun. O tür yaşadıkça, tarla ekildikçe onun ismi anılsın, bütün onu bilsin.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından namına ihsan edilen yazmayı takan Türkan Şoray, kadınlarla “Türkan” pamuğunun hasadını yaptı.Share: