Tunç Soyer: “Umum Zorlukların Üstesinden Geldik”

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Mülki Idare Politikaları Geliştirme Derneği, “Yerli Yönetimlerde Mütenavip Finansman Modelleri ve Etkin Temel Yönetimi” başlıklı açık oturum düzenledi. Çarkıt Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Misyon Karayalçın’ın bile katıldığı panelde mütekellim İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, “Bu noktaya gelene kadar haddinden fazla sayıda bildiğiniz, bilmediğiniz engelle karşılaştık. Ortak karın, fen ve vicdan bize defa gösterdi. ve bunların hepsinin üstünden geldik” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Mülki Idare Politikaları Geliştirme Derneği ile “Yerel Yönetimlerde Alternatif Finansman Modelleri ve Aktif Üs Yönetimi” paneli düzenledi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki panele İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, CHP İzmir Mebus Kamil Okyay Sındır, CHP PM Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, sakat SHP Genel Başkanı ve çarkıt Ankara Büyükşehir Şehremini Kasıt Karayalçın, eski Lüleburgaz Şehremini Emin Halebak, Mülki Idare Politikaları Ihya Derneği Başkanı Özer Doğan, siyasi parti yöneticileri, sendika temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve yurttaşlar katıldı.

BUCA METROSU YATIRIMINI ANLATTI

Moderatörlüğünü Kullanılmamış Batın Köy Enstitülüler Derneği Genel Başbuğ Yardımcısı Dr. Semiha Özalp Günal’ın üstlendiği panelde Komutan Bronz Soyer, Büyükşehir Belediyesi’nin ince yıllardır öz ayakları üzerinde durması gerektiği için belediye bürokrasisinin dışarıdan töz çıkarmak konusunda büyük ayrımsız teknik gösterdiğini söyledi. Buna kat sayı namına de Buca Metrosu’nu gösteren Başbuğ Soyer, “Buca Metrosu ihtimal birlikte İzmir tarihinin sunma nazik yatırımı. 490 milyon euro finansman kaynağı yarattık. 5 arsıulusal vezneci ile bire bir konsorsiyum oluşturduk. 3,2 faizle 4 yıl ödemesiz 12 yıl vadeli benzeri finansman kaynağı bulduk. Bu şu tefehhüm geliyor. Trenleri aynı tarafa bırakırsanız 13,5 kilometrelik, 11 istasyondan oluşan Buca Metrosu’nun tamamını akçalanmış edebiliyorsunuz. Bu dünyadaki sunma getirimli projelerden biri” dedi.

“SENEDE 45 MİLYON EURO CİRO ÖNGÖRÜMÜZ VAR”

Normalde yer altı treni hatlarının amortisman süresinin 30 sene olduğunu belirten Komutan Soyer, şöyle konuştu:

“Amma Buca Metrosu bunun yarısından bir iki benzeri sürede kendini amorti edecek. İnşaat süresi 4 yıl. 4 yıl zarfında finansman sorunu olmadığı üzere bulduğumuz sendikasyon kredisi ile inşaatı tamamlayacağımız için üretim işletmeye açıldığında dümbelek ödeme süresi başlıyor. 4 yıllık süre tamamlandığında ve yer altı treni çalışmaya başladığında pres üstelik kendini izansız ödemeye başlıyor. Senede 45 milyon euro iş hacmi öngörümüz var. 400 bin kişiyi taşımayı planlıyoruz”

“HEP ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELDİK”

Başbuğ Soyer, Buca Metrosu’nun İzmir’i sert kesen önceki metro hattı olacağını anlatım ederek konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Buca İzmir’in sunu kısık nüfuslu ilçesi. 400 bin kişiyi taşıdığınız ahit de 45 milyon euro ile borcu gabi ödemeye başlıyorsunuz. Kimsenin cebinden bire bir kuruş çıkmadan, öz kendini ödeyen bir yatırım kazanmış olacak İzmir ve tarihinin yer nazik projesini üstelik hayata geçirmiş olacak. Bununla övünç ediyor ve gelgel duyuyoruz. Bu noktaya gelene büyüklüğünde çok sayıda bildiğiniz, bilmediğiniz engelle karşılaştık. Fakat çokça şükür ortak us, bilim ve vicdan bize öğün gösterdi ve bunların hepsinin üstünden geldik”

KARAYALÇIN’DAN SOYER’E ÖVGÜ

1989-1993 yılları arasında Ankara Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı fail, evvelce SHP Umumi Başkanlığı’nın beraberinde, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üstlenen Misyon Karayalçın, geçmiş yıllarda şehremaneti yatırımları dendiğinde insanların aklına yalnızca enfrastrüktür yatırımlarının geldiğini belirterek, “Deminden öteki sektörlerde bile belediyelerin haddinden fazla sakil yatırımlar yaptığına tanık oluyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçenlerde benzin el işi, deri işleme üstüne balaban yatırımları devreye alacağını öğrendim. Burada günde 100 titrem jale benzin işlenecek” dedi.

Maksat Karayalçın, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Uluslararası Yüreklilik Derecelendirme Kuruluşu Fitch Ratings’ten arz faziletli notu alarak mülk piyasalarından munzam teminata lazım kalmadan yararlanabilecek benzeri çalım olduğunu bile belirterek “İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sunu nazik kazanımı de budur. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız bakir batın belediyeciliğin avangart isimlerinden” dedi.

“İZMİR’E TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Sakat Lüleburgaz Belediye Reisi Tehlikesiz Halebak ise İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü sene kutlamalarına değinerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“İzmir, evvel kurşunla umudu ateşleyen şehirdir. 9 Eylül’üstelik elden İzmir değil eksiksiz yurt kurtuldu. 100 yıl sonradan yine umudumuz sönüyordu amma sayenizde yükseldi.  İzmir’e teşekkür ediyorum. Gözlerimizden yaşlar akarak izledik.”

“YERLI YÖNETİMLERİN DESTEĞİ ÖNEMLİ”

Kullanılmamış Poyra Köy Enstitülüler Derneği Umumi Başkan Yardımcısı Dr. Semiha Özalp Günal üstelik ülkede yoksulluğun her an arttığını anlatım ederek, “Bizim bu sorunlara ait çözümler üretmemiz gerekiyor. Bunlara çözüm üretirken üstelik genişlik nazik destekçimiz yerel yönetimler” diye niteleyerek konuştu. Yerel Yönetim Politikaları Ihya Derneği Başkanı Özer Doğan ise belediyelerin uğrunda bir nice sorunun bulunduğunu, bu sorunları gitmek üzere çabaladıklarını söyledi.

Kaynak Dökümü

-Umumi ve detay görüntüler

-Konuşma

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

Garaz Karayalçın

Sakıncasız HalebakShare: