Tokat haberi! Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

Tokat’ta dev tavşanlar görenleri şaşırtıyor

TOKAT – Tokat’ta, büyülüğü ile başka türlerine göre dikkat çekici velikan cinsi tavşanlar görenleri şaşırtıyor.

Soğucak bağlarında hobi yerine kümes hayvanları besleyen Mehmet Bingöl, yaklaşık 2 yıldır velikan cinsi tavşan yetiştiriyor. Beslediği onlarca cinste kanatlı kümes hayvanı ortada büyüklüğü ve kilosu ile sair tavşan türlerinden ayrılan tavşanları görenleri şaşırtıyor. Kısaca namına 8-12 kilo arasında büyüklüğe ulaşan tavşanların deri verimi berenarı efdal. Yılda 5 kez yavrulayabilen tavşanların yavruları 10 kabil güdük bir sürede gözü açılıyor.. 40-45 günlükken sütten kesilerek yem yemeye başlayan tavşanlar bu özellikleri ile dahi rabıt görüyor. Ayrıksı türlere göre pati ve mir yapılarının oldukça iri olan velikan cinsi tavşanların yetişkinleri 2 bin liralık yavruları 400 liradan müşteri buluyor.

Mehmet Bingöl, velikan cinsi tavşanların sunu balaban özelliklerinin kulakları ve patilerinin uzunluğu ile kiloları olduğunu belirterek, “Kulakları 20 santimetre ve eğin geliyor, anaçları 8-10 kilograma ulaşıyor. Tığ bu işe internette görerek uğraşı olarak başladık. Esen olsun sayın vekilimiz Yücel Keder beyde bu konuda bize bindi verdi” dedi.

Büyük tavşanlara az çok ağırbaşlı talep olduğunu belirten Bingöl, “Bugün yavrularını verdik. İl dışından Antalya, Batman, Trabzon’dan istek var. Temas molekül zamanlandı ama bunlar biz remiks yapmadık. Yavruları 400 liradan başlıyor. Anaçlar ise 2 bin liralık” diye niteleyerek konuştu.

Share: