TOBB ile FAO’nun beribenzer ölçekli çiftçilere yönelik çalışması tanıtıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin, bulunduğu coğrafyayı zirai üretimle doyurabileceğini belirterek, “Böylecene hem mülk hem bile mühim güç kazanırız. Zira, dünyayı doyuran kimesne, dünyanın lider ülkesi da odur. İşte bu nedenlerle tarımı boşlama edemeyiz.” dedi.

TOBB ile Gıda ve Ekincilik Örgütü (FAO) hareket birliğinde hesaplı “Ekincilik-Azık Değer Zinciri Bağlamında Kıytırık Ölçekli Çiftçilerin Risk Yönetimine Yönelik Seçeneklerinin Geliştirilmesi Çalışması”nın tanıtım toplantısı TOBB İkiz Kuleler’da gerçekleştirildi.

Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, çiftçilerin, istihsal, finansman, pazarlama, iklim değişikliği ve tabii afat kabil çokça sayıda riskle karşı karşıya kaldığını, onları seçkin şarta alıştırmak ve ortaya çıkma muhtemel zararları azaltmak gerektiğini rapor etti.

Bu noktada 80 almanak uzmanlığı mevcut FAO ile birlikte çalışmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“FAO’nun vukuf ve tecrübe paylaşımının çok zer ve yararlı olduğunu görüyoruz. Bu projeye üstelik 2022 başında başladık. Ankara, Edirne, Eskişehir, İzmir, Konya ve Şanlıurfa’dahi 1000’e andıran üreticimizle sahada musahabe gerçekleştirdik. Elde edilen bulguları, Tarım Bakanlığımızın, akademisyenlerimizin ve sektörel uzmanların katılımıyla 2 hafta evvel Eskişehir’birlikte düzenlendiğimiz çalıştayda değerlendirdik. Toplantımızın 2. etabında birlikte bunları konuşacağız.”

Verdiği destekten kıran Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’ye teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Bakanımızın liderliğinde ahali birliğiyle tarım ve hayvancılıkta, ülkemizi doğruluk ettiği düzey çıkaracağımıza inanıyoruz.” dedi.

“Tamlık bu coğrafyayı tığ doyurabiliriz”

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin tarımsal hasılada Avrupa’da önce, dünyada 10. tam vadi aldığını, buradan elde edilen 25 bilyon dolarlık ihracat sayesinde açık döviz geliri kazanılarak dış tecim ilavesi verildiğini söyledi.

Ekincilik ve hayvancılığı gelecek açısından birlikte asla ihmal edilmemesi gereken ayrımsız fasıl yerine gördüklerini belirten Hisarcıklıoğlu, dünyadaki nüfus artışının yaratabileceği sorunlara belen etti.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin elinin altında müthiş tıpkı imkan bulunduğunu vurgulayarak, “Bütün bu coğrafyayı tığ doyurabiliriz. Sonunda hem mülk hem birlikte önemli çetin kazanırız. Zira, dünyayı doyuran kimse, dünyanın reis ülkesi üstelik odur. İşte bu nedenlerle tarımı ihmal edemeyiz.” ifadelerini kullandı.

“Hal önerileri çalışmamızda ortaya konuldu”

Son dönemde piyasayı geliştiren mefret adımlar attıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, lisanslı antrepo sisteminin hayata geçmesini sağladıklarını belirtti.

Hisarcıklıoğlu, Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO) ile lisanslı depo şirketi Lidaş’ı kurduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“Ardı Sıra hususi sektörümüz bile bu alanda yatırımlara başladı. Büyüklük genelinde lisanslı antrepo sayısı 300’e, depo kapasitesi 9 milyon tona ulaştı. Buraya konulan yapıt karşılığında alınan Elektronik Ürünü Senedi (ELÜS) finansmana erişimde inanca oldu. Devletimiz birlikte yatırım, kira, geri hizmet ve analiz destekleriyle lisanslı depoculuğun gelişmesine iri katkı verdi. Arkası Sıra Ürün İhtisas Borsasının kuruluşunu gerçekleştirdik. Tecim borsalarımız birlikte iyicene benzeri anlayış sergileyerek hem TMO-Lidaş’ın müessis ortağı oldular hem da Anadolu’üstelik metanetli çokça lisanslı deponun açılmasını sağladılar. Antrparantez bugün Türkiye’üstelik 25 olan yetkili sınıflandırıcı laboratuvardan balaban kısmını birlikte borsalarımız faaliyete geçirdi.”

Hisarcıklıoğlu, ekincilik ve hayvancılıkta üretim sürecinin teferruatlı olduğunu, zımnında akçe dönüşünün zaman aldığını ve mal ihtiyacı ile mali riskin arttığını dile getirdi.

Üretim esnasında kontrol edilemeyen haddinden fazla sayıda risk ve müphemlik bulunduğunu tamlayan Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Bu dahi gelirde devamlılık riskine kat açmaktadır. Ürünlerin arzı kısa dönemli, talebi ise teferruatlı dönemlidir. Masraf yapmaya başlanılan süreyle akçe dönüşü arasındaki süreyi dalavere edecek finansal mekanizmalara gerekseme duyulmaktadır. İşte bu ve benzeri riskler, sahada yaşanan sıkıntılar ve çözüm önerileri çalışmamızda ortaya konulmaktadır. Esasında, risklere alın atılacak adımlar üstüne oylumlu tecrübemiz üstelik bulunmaktadır. Zorunlu zelzele sigortası DASK ve tarım sigortaları alanında dünyanın en liyakatli havuz modellerinden birisi akseptans edilen TARSİM, neleri başarabileceğimizin evire çevire örnekleridir. İnanıyorum kim Tarım Bakanı’mızın liderliğinde ve Bakanlığımızın üstelik destekleriyle üreticilerimizi riskler üzerine elan anaç ve müdebbir arkaç getireceğiz.”

“Türk üreticileri çokça önemsiyoruz”

FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu birlikte alelade ölçekli üreticinin pazardaki stratejisinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Türk üreticileri çokça önemsediklerini tamlayan Gutu, şöyle dedi:

“Onları önemsemeye ve desteklemeye bitmeme edeceğiz. Zirai desteklerin verilmesi, ülke ve toplumun gelişmesi üzere çokça kebir. Âdeta ve orta ölçekli familya işçilerini dahi temaşa eden kuruluşların yönetimde küçümseme sahibi olmasını sağlamalıyız. Kıytırık ölçekli üreticilerin tabii soy ve inovatif ürünlere erişimi bile göz uğrunda bulundurulmalı. Bu çiftçilerin vukuf, ustalık ve eğitimine da yatırım yapmalıyız. Alelade ölçekli çiftçilerin konuşu ve içtimai sorunlarına hangi büyüklüğünde yoğunlaşırsak tarım azık sistemlerini o kadar dönüştürebiliriz.”

Share: