TMO, 22 Ağustos’ta 11 noktada fındık alımına başlayacak

YER Mahsulleri Ofisi (TMO), fındık alımı için seçme kalem ustalık enfrastrüktür, ambarlama, personel ve finansman hazırlıklarını tamamladı. 22 Ağustos’ta, ilk etapta 11 noktada 70 ekiple fındık alımları başlayacak. Derya oluşması yerinde ise hava noktalarının sayısı 45-50’ye büyüklüğünde artırılacak. Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, ” Türkiye, acun fındık üretiminin yüzde 65’ini gerçekleştiriyor. Ürettiğimiz fındığın yüzdelik 80’i ihraç ediliyor” dedi.

2006 yılından bu yana yaptığı müdahale alımları, komutan ve imalat faaliyetleriyle fındık sektörünün en mehabetli paydaşı olan TMO, sabık zaman 23 Ağustos-31 Antrakt 2021 tarihleri ortada 50 bin üreticiden 77 bin titrem gelgel yapmıştı. Kurum kampanyası süresince iz bedeli adına üretici hesaplarına 2 bilyon 50 bin teklik ödenmişti. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, bu sene bindi ödemeleri (düz bazlı, motorin ve gübre) ile birlikte ‘Levant kalite’ fındık için averaj fındık çekicilik fiyatını kilosu 54 TL adına açıkladı. TMO, bakir sezon kabuklu fındık gurur fiyatlarını yüzde 50 sağlam çöz fındık esasına bakarak; Giresun kalite üzere kilosu 53 TL, Levant nitelik amacıyla 52 TL, Lüks kalite için ise 51 TL yerine belirledi. TMO, fiyatların belirlenmesinin ardından 22 Ağustosta 11 noktada 70 ekiple fındık alımları üzere hazırlıklarını tamamladı. Bu kapsamda, 22 Ağustosta ilk etapta 11 nokta olarak belirlenen Kocaeli Başmüdürlüğü’ne ilişkin Düzce, Adapazarı, Kocaali; Samsun başmüdürlüğe sınırlanmış Çarşamba Şeker; Kalabalık Başmüdürlüğe mecbur Altınordu, Fatsa, Ünye; Giresun Başmüdürlüğe kapalı Tirebolu, Forma; Trabzon Başmüdürlüğe kapalı Arsin Çelebi ve Ankara Başmüdürlüğe sınırlanmış Alaplı’da 70 ekiple fındık alımlarına başlayacak. Kükremek oluşması yerinde ise çekicilik noktalarının sayısı 45-50’ye büyüklüğünde artırılacak. Türkiye’deki rekolte sayımına bakarak fındık üretiminin ayrımsız eski sezona göre yüzde 12’lik artış ile 765 bin titrem olacağı tahmin ediliyor.

‘ÜRETEN HERKESİN YANINDAYIZ’Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, TMO’nun fındık alımları üzerine seçkin tür teknik altyapı, ambarlama, personel ve finansman hazırlıklarını tamamladığını bildirdi. Vekil Kirişci zaman yaptığı yazılı açıklamada; kabuklu fındık alımlarına 22 Ağustos’ta başlanacağını hatırlatarak  alımların eski yıllarda olduğu kabil randevulu yapılacağını ve randevuların TMO’nun genel ağ sitesinden alınabileceğini belirtti.TMO’nun fındık sektörünün yeryüzü cesim kuruluşlarından biri haline geldiğini vurgulayan Nazır Kirişci, “Bu altın kurumumuz zinde ve sürdürülebilir bire bir meydan ortamı oluşturulmasına yönelik koca katkılar sağlamakta. Bundan hakeza birlikte katkılarını sürdürecek. Tığ hep kurumlarımızla üreten herkesin yanındayız” dedi.Icra Vekili Kirişci, fındığın, Türkiye’nin yeryüzü mefret tarımsal ürünlerinden birisi olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye, dünya fındık üretiminin yüzdelik 65’ini gerçekleştiriyor. Ürettiğimiz fındığın yüzde 80’i ihraç ediliyor. Seçme sene sağladığı 2 milyar dolar civarındaki dış satım geliri ile zirai nişane ticaretimizin bildirme balaban ürünü olma vasfına sahiptir. Hedefimiz, büyüklük ekonomisine daha çok katkıda olmak” ifadelerini kullandı.

Share: