“Tıpkı ayda Nilüfer’de bin 500, Osmangazi’de 900, Mudanya’da 400 civarında konut satılıyor”

Bursa’nın eşkâl ilçelerinden Nilüfer’da mahiye yaklaşık bin 500, Osmangazi’birlikte 900, Mudanya’üstelik ise 400 civarında ev satıldığı belirtildi.

Bursa’bile ev fiyatlarında büyük oranda enkaz öngörmediklerini açıklanan ELFİ Taşınmazlar Kurucusu ve Brokerı Özkan Aydemir, “Kira fiyatlarında çöküntü beklentisi var esaslı kendisine. Fakat bu uzanım Bursa’bile beklentinin altında kalacak” değerlendirmesinde bulundu. 2018 yılından beri gayrimenkul sektörünün sıkıntılı bir süreç yaşadığını belirten Aydemir, pandemi sürecinde inşaatlardaki izin alımlarının de az olduğunu kaydetti. Bursa’nın okkalı barhana düzlük ayrımsız site olduğuna değinen Özkan Aydemir, kentin basamak ihtiyacının yıllık averaj 15 bin olduğunu açıkladı. Tıpkısı zamanda benzeri uran şehri olması hasebiyle Bursa’nın, göçte geçmiş yeğleme edilen illerden olduğunu dile getiren Aydemir, yapılan inşaatların ihtiyaca ancak kaldığını söyledi. Aydemir sözlerini şöyle sürdürdü;

“Bursa’nın tarz ilçelerinden Nilüfer’üstelik, aylık bin 500’ye andıran bölük satılıyor. Bu kopya Osmangazi’bile 900, Mudanya’bile ise 400 civarında. Aylık bazda değerlendirildiğinde bu derece okkalı temenni karşısında fiyatların anlayışsız gelmesini bekleyemeyiz. Bursa üzere bu kadar talebin ve bu büyüklüğünde özlük artışının olduğu bir yerde fiyatların geri gelmesi imkansız.”

Bursa’nın batıya doğru geliştiğine dahi değinen Özkan Aydemir, ev almayı düşünen yahut kiralık ev arayışında olan vatandaşlara Kayapa, Balkan Mahallesi ve Hasanağa lokasyonlarını işaret etti. Ayrımsız zamanda iki kerem üniversitesi, bir özel darülfünun ve millî üniversitelerin kampüslerine karı sahipliği yapan Bursa’nın lüzum Türk icap ecnebi öğrenciler için bile güç tercih edilen ayrımsız mülk olduğunu anlatım eden ELFİ Emlak Kurucusu ve Brokerı Özkan Aydemir, üniversite öğrencilerinin yoğunlukta olduğu Görükle lokasyonu için üstelik bilgiler verdi. Aydemir, “Görükle’dahi 1+1 kat icar fiyatları 2 ile 3 bin TL bandında seyrediyor. Eşyalılarda bu ölçü 4 ila 6 bin TL’ye büyüklüğünde çıkıyor. Sabık yıl ile kıyasladığımızda bu bölgede de kiralık daire fiyatları iki katına bundan sonra. Küsurat kira bedellerine eşit, öğrencilerin benzeri araya gelerek, kent merkezinde aile bakmaya başlayacağını düşünüyorum” yorumunda bulundu.

Konut fiyatlarının muhtemel seviyede gerilemesinin ancak henüz çok şişko göz projesinin ve büyük içtimai donatılı sitelerin yapılması ile tür olacağını belirten Özkan Aydemir, “Bakir inşaatlar yapıldığı evet üstelik taleplerde sukut olduğu takdirde fiyatlar sağlam kendisine kalır” dedi. Vatandaşlara ocak kabul etmek amacıyla ifa kolaylıklarının gerektiğini rapor fail Aydemir, TOKİ projelerinin önemine aksan yaptı. Artan kâm cihetiyle mülklerin kira bedellerinin dahi arttığını tabir eden Aydemir, bu durumun hukuksal sıkıntılara bozukluk olabileceği uyarısında bulundu. – BURSA

Share: