Ticari krediler yüzde 46 arttı

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), TL ticari kredilerin bu yılın 7 ayında yüzdelik 46’lık artışla 852 milyar TL’ye ulaştığını bildirdi.  

TBB’nin Twitter hesabından yaptığı açıklamada ”Küresel ekonominin yavaşladığı, uluslararası piyasalarda istikraz maliyetinin yükseldiği, enerji, besin ve hammadde fiyatları haddinden fazla faziletli seyrederken hamam savaşın sürdüğü tahakküm bir dönemde, bankacılık sektörü kullandırdığı kredilerle ülke ekonomimizin büyümesine bindi oluyor.” ifadelerine kayran verildi.

2021 yılının önceki 7 ayında toplamda 70 bilyon TL ile yüzdelik 5 artım gösteren kullandırılan TL Ticari Kredilerin bu yılın benzeri döneminde 852 bilyon TL ile yüzde 46’lık yükseliş kaydettiği belirtildi.

Açıklamada, KOBİ’lere kullandırılan TL kredilerin güzeşte yıl 25 milyar TL ile yüzde 3 artarken, bu sene 384 milyar TL ile yüzdelik 45 çoğalma kaydettiği aktarıldı.

Kullandırılan mecmu krediler ortamında ticari kredilerin payı artarken, Ticari Krediler süresince da imalat sanayisinin payı yükselmeye bitmeme ettiği tamlanan açıklamada, ayrıca sağlıklı nema oranlarının aksi olduğu ve büyüklük namına tarihî yeryüzü bağan düzeylerde bulunduğu vurgulandı.

Açıklamada, ”Bankacılık sektörümüz, soylu erki program öngörüleri, uygulamaları, kredilerin amacına akıllıca adına kullanılmasına müteveccih düzenlemeler ve bankacılık ilkeleri çerçevesinde üretimi, yatırımı, ihracatı ve istihdamı desteklemeye devam edecektir.’‘ denildi.

Bankacılık sektörü kredi hacmi 327 milyar lira oldu

 

Özel sektörün dar dışı güven borcu azaldı

 

Reeskont kredisinde yeni şartlara dış satımcı tepkisi

 

Share: