Tescilli Kaman cevizinde hasat dönemi başladı

İnce kabuğu ve lezzetiyle bilinen Kaman cevizinde yıpranmamış hasat dönemi başladı.

Ceviz ağaçlarının esbak yıllara göre kış ve baharat aylarındaki külot olayı ve doludan bölümsel etkilenmesi nedeniyle aşkın ürün düşüklüğü beklenmiyor.

Yaklaşık 20 bin dekar alanda ceviz üretiminin yapıldığı Kaman’birlikte, Hirfanlı Baraj Gölü ve Kızılırmak’a mümasil köylerdeki bahçelerde koz hasadına başlandı.

Kapama ceviz bahçelerinde makinelerle değişik yerlerde geleneksel yöntemlerle yapılan hasat üreticilerin yüzünü güldürüyor.

Kırşehir Kültür Odası Başkanı Sinan Purcu, AA muhabirine, Kırşehir genelinde yaklaşık 30 bin dekar alanda ceviz üretildiğini, bunun 20 bininin Kaman ilçesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Kaman’da hasadın 15 Ekim’e kadar süreceğini, ilçeye has cevizinin mufassal kabuğu ve lezzetiyle bilindiğini belirten Purcu, “Basit bahçelerimizde hasat geleneksel yöntemlerle yapılıyor. 10-15 ağacı olan bahçelerde sırıkla vurarak ya birlikte elle toplayarak hasadı gerçekleştiriyorlar. Nazik bahçelerimizde makine kullanılıyor. Kabuğunu makine ile soyuyorlar.” diyerek konuştu.

Ceviz üreticisi tarım mühendisi Behsat Tütsülü da Kaman cevizinin ezgi ve kalitesiyle dünyaca adlı olduğunu kaydetti.

Yaklaşık 25 yıldır ceviz ürettiğini anlatan Tütsülü, Türkiye’nin rastgele yerinden ve yetersiz dışından Kaman cevizine istek olduğunu ifade etti.

İlçede hasadın başladığını vurgulayan Dumanlı, “Kaman’da almanak üretimimiz 15 bin titrem. Türkiye üretiminin kısaca yüzde 1,5’lik kısmını Kaman karşılıyor. Bu yılki istihsal güzeşte yıla bakarak aynı tutar henüz ongun. Bazı dere içlerinde, taban arazilerde külot olayı zararı oldu. Verimi heybetli ölçüde etkileyecek boyutta değil. Geçen seneden henüz erdemli bir rekolte bekliyorum.” diye konuştu.

Share: