TDP Genel Başkanı Sarıgül, DSP Umumi Başkanı Aksakal ile tıpkısı araya geldi

Demokratik Sol Tümen (DSP) Genel Başkanı Önder Ermiş, Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ü konuşma etti.

DSP Umumi Başkanı Önder Ermiş ile TDP Umumi Başkanı Sarıgül’ün TDP Genel Merkezi’nde yaptığı müzakere basına merbut gerçekleşti. Musahabe sonrası iki lider matbuat açıklaması yaptı.

Aksakal ile Sarıgül, Gaziantep ve Mardin’bile meydana gelen gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur diledi.

Yeni yapılacak site hastanelerinin bünyesine dahil edilecek hastanelere ilişik binaların, öğrenci tahaffuz sorunun çözülmesi amacıyla Itimat Yurtlar Kurumuna verilmesi önerisinde bulunan DSP lideri Duayen, Sarıgül ile yaptığı görüşmede devletin ateş parçası geleceğine katkılar konusunda değerlendirmeler yapıldığını kaydetti.

Sık kesif gündeme getirdiği af talebi, sığınmacılar, kavil sıkıntıları üzere konularda politik partilerin iş birliği yapması gerektiğini vurgulayan TDP Genel Başkanı Sarıgül, DSP ile olan gönül bağının devam edeceği mesajını vererek, “Bu teşrikimesai ve bunaltıcı birliğimiz önümüzdeki günlerde İnşallah henüz bile genişleyerek devam edecektir. Türkiye, iki ittifaka mahkum kalmayacak büyüklüğünde nazik ve demokratiktir” ifadelerini kullandı.

Sarıgül’den cumhurbaşkanı adayı açıklaması

Yaptıkları açıklama sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ermiş ile Sarıgül, cumhur reisi adaylığı konusuna bile değindi.

Cumhurbaşkanı adayının ‘birisi olsun’ mantığıyla seçilmemesi gerektiğini tamlayan Sarıgül, bu makamın serencam mertebe makro olduğunu kadar düşerek, “Cumhurbaşkanlığı makamı son paye kocaman bir makamdır. Vakit Kaybetmeden Recep Tayyip Erdoğan’ı yenebilecek namzet değil, o makama bildirme makul adayı ulaşmak geçişsiz. O namzet devleti bilmeli, egosunu yenebilmeli, denge ve uyum adamı olmalı. Cumhur Reisi kimsenin kimseyi dinlemediği zamanlarda herkesin onu dinleyip onun söylediği görüşlere istinkâf etmek duyacağı etkisiz bire bir cumhurbaşkanı olmalı” dedi.

Sarıgül, ayrıca cumhurbaşkanının milleti kucaklayacak bir namzet olması gerektiğini, kişi cumhurbaşkanı adaylarının ayrım yapmayacağını vurguladı.

“Türkiye’yi yönetecek kişinin yıpranacak can olma ihtimali bizde tıpkı tedirginlik oluşturuyor”

DSP Umumi Başkanı Aksakal ise cumhurbaşkanı adaylığı konusuyla ilişkin şunları aktardı:

“Akıbet dakikada çıkarılacak adaylarla topluma ne paye katkı koyabileceğimizin üstelik hesaplanması gerekiyor. Altılı Ganyan masa, Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde ve ayrıksı 5 partinin katılımıyla bu yılbaşından itibaren değişik tarihlerde derinti düzenlediler. Hoppadak kuma paydaşlığı olan bahis saylav sisteme güçlendirilmiş saylav herkes adına mankafa dönüşün ortak anlayışı içerisinde yürütüyorlar. Bire Bir cumhurbaşkanının, özellikle altı partinin organize edeceği ve gene paydaşlaşacağı tıpkı cumhur reisi adayının toplumdan ille bile seçme tarihini bekleyecek düzeyde saklanma isteğini anlamakta kalın çektiğimi tercüman olmak isterim. Türkiye’yi yönetecek kişinin yıpranacak emanet olma ihtimali bizde aynı hastalık oluşturuyor. Pekâlâ bire bir namzet çıkma ki yıpranma ihtimali vardır.” – ANKARAShare: