TCMB altında zirveye oturdu

Dünya Altın Konseyi, ikinci çeyrek altın Küresel Altın Talebi Trendleri raporunu yayımladı. Buna bakarak küresel kızıl talebi 2022’nin ikinci çeyreğinde geçen yılın tıpkısı dönemine göre yüzde 8 düşerek 948 tona geriledi.

Ancak yılın geçmiş 6 ayında istek geçen yıla kıyasla yüzdelik 12 artarak 2 bin 189 tona ulaştı. Raporda ikinci çeyrekte altının ons fiyatında yaşanan düşüşün arzu daralmasına aktif olduğunu belirtti.

Dünya genelinde eşkal bankalarının altın rezervlerinde ise ikinci çeyrekte kesin 180 tonluk artma yaşandı. Sonunda 2022’nin ilk 6 ayında resmi altın rezervleri 270 ton kalık oldu. Zer Konseyi verilerine bakarak TCMB yılın geçmiş 6 ayında değerli rezervlerini 63 titrem artırdı. Buna bakarak 6 mahiye dönemde en çok zer alımı özne eşkal bankası Türkiye Cumhuriyeti Tarz Bankası (TCMB) oldu.

2022’nin önce 6 ayında altın rezervini bildirme çok zait ve azaltan ülkeler:

ÇEKINCE 457 TONU AŞTI

Serencam alımlarla bu arada TCMB, 457.7 ton altınla dünyanın (IMF dahil) arz şişman 13. resmi rezervine erbap oldu. Haziran bakımından ÇAKER 8.133 tonla bu alandaki liderliğini sürdürürken, Almanya 3.335 tonla ikinci tam vadi aldı.

ARTIŞ VAR AMA DILEK ZAYIF

Dünya Kızıl Konseyi raporunda bunun birlikte Türkiye’de envestisman gayeli zer külçe ve mal talebinin ikinci çeyrekte ayrımsız esbak yılın bir dönemine bakarak yüzdelik 132 artışla 9.5 tona ulaştığı bildirildi. Fakat bu yükselişin sabık yılki karmaşık düşüş dolayısıyla aşkın görüldüğüne dikkat çekildi. Zer külte ve para talebinin 5 almanak ortalamanın yüzde 42 altında olduğu bilgisi verildi.

Zer Konseyi kalan şişkinlik ve TL’deki derece kaybının yatırımcının harcanabilir parasında düşüşe sebep olduğunu ve bu yüzden talebin tutkun seyrettiğini belirtti. (Habertürk-Sadık Karahan)

Türkiye kızıl alımını sürdürüyor

 

Format Bankası’ndan rekor kızıl alımı

 

Değerli alımları hızlandı

 

                                                                                     

  

Share: