TBMM Umumi Kurulunda İYİ Tümen, HDP ve CHP’nin grup önerileri akseptans edilmedi

TBMM Genel Kurulunda İYİ Parti, HDP ve CHP’nin gündeme ilişkin ekip önerileri akseptans edilmedi.

Genel Kurulda İYİ Parti’nin “Yabancıların gerçeğe aykırı adreslere yapılan ikamet kayıtları”, HDP’nin “Ankara Gar patlaması” ve CHP’nin “Borsa İstanbul işlemlerine” ilişkin ekip önerileri ayrı ayrı görüşüldü.

Partisinin kol önerisi üstüne mütekellim İYİ Parti Mersin Ağacı Saylav Behiç Polat, yaptıkları tetkikat sonucunda Türkiye’de mevcut haddinden fazla sayıda ecnebi kişinin kayıtlarının yolsuz yöntemsiz aynı şekilde Türk vatandaşların durma adreslerine yapıldığını tespit ettiklerini belirtti.

Konuyla ait birçok iddianın medyaya yansıdığını dile getiren Çelik, “Gerçeğe Aykırı ikamette mukayyet zahirî tıpkı kişinin bir suça ya dahi yıldırı eylemine karışması durumunda saha tespitinde gecikmeler yaşanabilecektir. Isim kayıtları bire bir zamanda Erdemli Seçme Müesses açısından seçmen listesi mahiyetindedir. Konuyu intihap güvenliği bağlamında dahi gitmek gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

DÜRÜST Parti Antalya Saylav Atay Düşüncesiz, Türkiye’de kâin yabancıların ne statüde olursa olsun oy kullanamayacağını, bu nedenle ikamet adresi ile seçmen listesi arasında tıpkı alım satım kurmanın yanlış olduğunu söyledi.

HDP İstanbul Mebus Şanlı Kenanoğlu, partisinin kadro önerisi üzerine yaptığı konuşmada gar patlamasıyla ilgilendiren alanda tedarik almayan yetkililere alın bir soruşturma ve sevgili açılmadığını, olayın aydınlanmadığını belirtti.

CHP Antalya Saylav Kırıcı Osman Budak ise partisinin kadro önerisi konusunda yaptığı konuşmada “İktidar, Borsa İstanbul’u nazik tıpkısı kumarhaneye çevirdi. Kısır vatandaşlarımızın bayağı birikimleri elinden alındı, bu suçtur. Şimdiye kadar kuvvet bunlarla ilişkin tıpkısı şey yapmadı. Asıl suçlular dışarıda.” diyerek konuştu.

SELIM Fırka Manisa Mebus Kasıt Aydemir, Borsa İstanbul hakkındaki iddialarla ilişik SPK’nın tetkik başlattığını, 10 hayat hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ve konunun yargıya tefehhüm ettiğini söyledi.

Öte yandan bazı CHP milletvekilleri, ellerindeki pankartlarla kamuoyunda “dezenformasyonla uğraş düzenlemesi” adına bilinen Matbuat Kanunu ile Gâh Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’ne tepkilerini gösterdi.

Umumi Kurulda İYİ Parti, HDP ve CHP’nin kol önerileri akseptans edilmedi.

Daha sonradan, Basın Kanunu ile Bazen Kanunlarda Uymazlık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi görüşmelerine geçildi.

Share: