TBMM Başkanı Mustafa Şentop: “Başörtüsüne karşıt olmak esasta başörtüsüne karşıt olmak değil, dini hayatın içtimai hayattaki görünürlüğüne alın…

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: “Başörtüsüne karşıt olmak gerçekte başörtüsüne karşıt olmak değil, dini hayatın içtimai hayattaki görünürlüğüne alın olmaktır”

ÇANKIRI – Çankırı’da, baştan gündeme gelen başörtüsü tartışmaları ile ilgilendiren konuşan Türkiye Balaban Budun Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, “Başörtüsü dini hayatın görünür tıpkısı simgesi, sembolüdür. Başörtüsüne karşı olmak aslında başörtüsüne karşı olmak değil, dini hayatın toplumsal hayattaki görünürlüğüne cebin olmaktır. Buradaki tartışmaların üst planına baktığınızda budur” dedi.

Türkiye Balaban Kavim Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde düzenenen 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Törenine katıldı. Çankırı Karatekin Üniversitesi rektörlük konuşma salonunda gerçekleşen törende Çankırı Valisi Abdullah Ayaz, milletvekilleri, YÖK Denetleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ulvi Cengiz Köseoğlu, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Maraba, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

‘Akademide ekol olmayı hedefliyoruz’

Törenin açılış konuşmasını fail Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Pof. Dr. Harun Rençper, yüksekokul alanında ekol olmayı hedeflediklerini belirterek, “2007 yılında kurulmuş olan Üniversitemiz halen 10 medrese, 5 enstitü, 1 yüksekokul, 6 meslek yüksekokul, 14 araştırma ve aplikasyon merkezi, akredite çalışmaları başlamış olan Merkezi Araştırı Laboratuvarı, Teknoloji Alıntı Ofisi ve ÇAKÜ-Teknokenti bünyesinde barındırmaktadır. Önlisans-lisans program sayımız 173, lisansüstü izlence sayımız 79, mecmu mektepli sayımız ise zaman itibariyle 19 bin 933’dür. Üniversitemizden bugüne büyüklüğünde Mezun olan Mektepli Sayısı ise 26 bin 412’dir. 742 akademik personelimiz ve 650 idari personelimizle bakım vermeye bitmeme etmekteyiz. 22 Erasmus projesi, 520 HUSUS projesi, 41 TÜBİTAK Projesi iftiharla tabir edeceğimiz kantitatif değerlerdir. Üniversitemizde 51 ayrımlı ülkeden 3 bin 280 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Üniversitemizin kurumsal kendisine gelişmesi ve bunun sürdürülebilirliği açısından son mertebe önem verdiğimiz Nitelik çalışmaları kapsamında, çalışmalarımızı olabildiğince profesyonel düzeyde yürüttüğümüzün bilinmesi lazımdır. Erişilebilirlik çalışmaları, Sıfır Atılan Belgesi, ‘yeşil kampüs’ ve akreditasyon süreçlerine korkulu namına enerji harcamaktayız. Spor kompleksimiz, bowling, çalışım, çokça gayeli salonları ve peyda 4 sahasıyla takkadak öğrencilerimize değil, cümle Çankırı’ya bakım vermekte, kip haddinden fazla ulusal müsabakaya birlikte sülale sahipliği yapmaktadır. Öğrencilerimiz için bir yandan fiziki şartları ıslah etmek üzere hız ederken onların alelhusus Staj, uygulamalı işyeri eğitimleri, kariyer eğitimleri, mezun çalışmaları, sportif ve sanatsal faaliyetler kabilinden sağlam çokça konuda adımlar atmaktayız” dedi.

Daha sonraları Konuşan Çankırı Valisi Abdullah Ayaz da gençlerin geleceğe hazırlanması noktasında üniversitelerin eş olduğu öneme aksan yaparak, Türkiye’nin arz şişman zenginliğinin beşeri resülmal olduğunu söyledi. Vali Ayaz’ın ardından konuşan DÜRÜST Fırka Ekip Başkanvekili ve AK Öğür Çankırı Budun Vekili Sakıncasız Akbaşoğlu, geleceğin inşasında düz algı gençlerin yetiştirilmesinde üniversitelere oylumlu racon düştüğünü rapor etti.

“Çankırı Karatekin Üniversitemiz çokça makul”

Törende son yerine konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nin konumu ve akademi çalışmaları ile öğrenciler için çokça müsait benzeri üniversite olduğuna özen çekerek, “Çankırı Karatekin Üniversitesi bizim canlı üniversitelerimizden. 15. Yılını vergi etti. Ama bu müddet içerisinde rektör hocamızın de rapor ettiği gibi, 20 binin üstüne öğrenci ile birçok akademik birimiyle canlılık tay tay arabası kudretli üniversitelerimizden biri. Çankırı Karatekin Üniversitesi kurulmadan önce Ankara’daki üniversitelerimizin burada faaliyetleri vardı. Nedeniyle akademik anane itibarıyla daha teferruatlı aynı geçmişe sahip. Büyükşehir içinde değil amma Ankara’ya yakınlığı bire bir üstünlük. Büyükşehirlerin darülfünun yönünde avantajlı yönleri var amma dezavantajları üstelik haddinden fazla. Pozisyon itibariyle üstelik Çankırı Karatekin Üniversitemiz çok amelî” diye niteleyerek konuştu.

‘Üniversite politikasında bence akilane yerden başanılmıştır’

Türkiye’deki mütezayit darülfünun sayıları ile ilişkin dahi değerlendirmelerde kâin Şentop, “Türkiye’da 209 darülfünun var. Bunlardan 131’i amme üniversitesi. Anlayışsız artan 78’i ise nakit üniversitesi. Türkiye’birlikte 20 yıl içerisinde darülfünun sayımız bu noktaya geldi. Rastgele ilimizde aynı üniversite bulunuyor. Türkiye’bile rastgele ilde üniversite açılması ve sayısının bu büyüklüğünde çok olması tartışma konusu olmuştu. Bu laf gerçekte ‘yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan’ tartışması üzere sonuca varılmayan aynı ağız dalaşı. Amma benzeri yerden koparmak lazımdı. Bence akıllıca yerden başlanılmıştır. Üniversiteler kurulmuştur, rekabet ortamı içerisinde öğrenciler yerleştiriliyor. Zımnında üniversitelerimiz mektepli çekebilmek için, bire bir çekim merkezi olabilmek için yarışmaları gerekiyor. Zaman bir nice ilimizdeki üniversitelerimizin çoğu zat akademik kadrolarıyla şanlı başarılar elde etmiş, akademisyenler yetiştirmiş, galiba noktaya gelmiş. İnşallah bu elan sakil bir şekilde bitmeme edecek” şeklinde konuştu.

“Başörtüsüne karşı olmak aslında başörtüsüne karşı olmak değil, dini hayatın içtimai hayattaki görünürlüğüne alın olmaktır”

Esasen gündeme mevrut başörtü tartışmaları ile ilişik konuşan Şentop, “Üniversitelerimiz çokça değil bundan belki da 15 yıl geçmiş iri ölçüde toplumdan, siyasetten, devletten uzak, kişi içerisinde sınırlanmış ayrımsız mızıka gündemlerle etkin kurumlardı. Kişi hususi gündemleri vardı. Arz muhteşem gündemlerinden birisi dahi üniversitelere başörtülü mektepli sokmamaktı. Başörtü tartışmaları yeniden gündeme geldi. Burada baş örtüsü meselesini hemen bire bir kız öğrencimizin başını örtmesi, üniversitelere girmesi adına değerlendirmemek geçişsiz. Başörtüsü meselesi Türkiye’de 1968-1969’dan beri simgesel iş namına tartışılmaktadır. Başörtüsü dini hayatın görünür benzeri simgesi, sembolüdür. Başörtüsüne karşıt olmak esasta başörtüsüne karşı olmak değil, dini hayatın toplumsal hayattaki görünürlüğüne cebin olmaktır. Buradaki tartışmaların dal planına baktığınızda budur” ifadelerini kullandı.

Törenin ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop, darülfünun öğrencileri ile aynı araya geldi.

Share: