Tarihi mekanları yüzüklere sığdırıyor

Konya’üstelik 40 yıl önceki şakirt yerine başladığı mesleğinde kendini geliştiren kalın tasarımcısı Mülk Küçükdemirel, pahal kürtaj mimarlık tekniği ile tarihi mekanları yüzüğe işliyor.

Konya’dahi 1981 yılında 12 yaşında bir kuyumcunun beraberinde mesleğe çırak namına başlayan Mülk Küçükdemirel (53), askeriye vazifesinin arkası sıra Konya ve kasaba illerden sarrafların işlerini yaptı. Küçükdemirel henüz bilahare özlük atölyesini açarak, tarihi mekanlar ilkin olmak türlü tasarımları yüzük üzerindeki hususi taşlar içerisine umum emeğiyle suratsız mimari tekniği işlemeye başladı. Mufassal yıllardır dizayn işine bitmeme ederek kendisini geliştiren Küçükdemirel, “Bizim zamanımızda okumayan çocukları mesleğe veriliyordu. Ben dahi bir mesleğe verildim. Yaklaşık 9 yıl filan tıpkısı ustanın yanı sıra çalıştım. Bittabi orada tasarım öğretilmiyor, anne ustalık öğretiliyordu. İşte hakikat kuşkusuz yapılır? Düzeçleme bittabi yapılır? Tamiri, imalatının temelleri öğretilirdi orada. Bittabi tasarım olayı ileride kendinizi geliştirerek başlıyorsunuz. 1981’den beri kötü yukarı bu işe bitmeme ediyorum. Meslek hakeza ayrımsız husus, kendinizi geliştiremezseniz olduğunuz yerde sayıyorsunuz. Şayet aynı yerlerde bir şeyler açmak istiyorsanız, bire bir marka inşa etmek istiyorsanız kendinizde sabah akşam yeniliğe degaje olmanız lazım” dedi.

“Bu sanatı dünyada 3 veya 5 birey filan öyle yapıyor”

Bu işin çabucak yüzük yapmayla olmadığını anlatan Servet Küçükdemirel, “Ne yapmam lazım derken, bilahare taşların içerisini oyarak tarihi yerleri etme fikriyle başladık. Bu sanatı dünyada 3 yahut 5 yaşama falan ancak yapıyor. Tabiatıyla zor benzeri hareket, bilfarz Odalık Ahmet Camisini biz taşı tersten oyma yöntemiyle yaptık. Taşı sistem içinde bire bir minyatür kabil bir şey olduğunu düşünüyor. Gerçekte taşı tersten oyarak yapıyoruz. Bu üstelik elmas anlamında dünyanın yer print işlerinden benzeri tanesi. Biz bunu haddinden fazla şükür başardık ve dünyada balaban kitlelere ulaştık. Yani bu tasarımı seven insanlarla ilişkin çok güzel yerlere ulaştık. Politik liderlerin işlerini yapıyoruz, sanatçıların işlerini yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Hedeflerin hiçbir ant bitmemesi üzerine tavsiyede bulunan Küçükdemirel, “Eğer aynı hareket yapıyorsanız bunu en son seviyeye getirebilmeye çalışmalısınız. Elbette kim hedeflerimiz var. Temsil en son yaptığım işlerden tıpkı tanesi İshak Vakur Sarayı, Dert Doğubayazıt’ta bulunuyor, orayı yaptık. Oranın köprülü kapılar var. O kapıları yaptık. Bunlar küçük tasarımda önemli şeyler. Tabii ki henüz pir şeyler yapmayı planlıyoruz. Yaptığımız yüzüğün fiyatlarına gelince haddinden fazla değişebilir yani 3 bin liradan 50 bin liraya büyüklüğünde yüzük oyunu yapıyoruz” şeklinde konuştu.

“Çocuklarının koluna altın bir kelepçe takmalarını isterim”

Ailelere uyarıda kâin Küçükdemirel, “Ailelere tavsiyem çocuklarınızı bir mesleğe verin. İyi de olsa biberli bile olsa kendi kendini geliştirebilecek, özlük kapasitesine göre aynı mesleğe vermelerini çok rağbet ederim. Çocuklarını seviyorlarsa maharetli kızıyormuş, çevrimli bağırıyormuş buna bakmasınlar ve çocuklarına yoz aynı sorumluluk versinler. Çocuklarının koluna altın tıpkı kelepçe takmalarını isterim” diyerek konuştu. – KONYA

Share: