Şota Arveladze: Artık ben bile Ahmetcan’ın taraftarıyım

Trabzonspor’dan Ajax’a alıntı olan Ahmetcan Kaplan, bordo mavili takımın eski oyuncusu Şota Arveladze’nin ardından Süper Tomar’den Hollanda ekibine transfer olan ikinci futbolcu oldu. Kudretli stoperin transferini değerlendiren Hull City Maharet Direktörü Şota Arveladze, “Ajax eğer Trabzonspor’dan 19 yaşındaki bir çocuğu almışsa bu önemlidir, ati görmese almazdı. Ahmetcan’ı tebrik ediyorum. Daha Çok ego dahi onun taraftarıyım” dedi.

Trabzonspor’un altyapısından yetişen ve A takıma kadar yükselerek bodur sürede Avrupa kulüplerinin dikkatini çeken 19 yaşındaki stoper Ahmetcan Kaplan, 9,5 milyon bonservis karşılığında ‘Avrupa’nın futbolcu fabrikası’ namına bilinen Ajax’a 5 yıllık imza attı. Trabzonspor’de 1994-1997 yıllarında form giyen ve Süper Yığın’den Ajax’a transfer olan önce topçu olan aktüel Hull City beceri direktörü Şota Arveladze, Süper Küme tarihine geçen Ahmetcan Kaplan transferi karşı Demirören Haber Ajansı’na konuştu.

AHMETCAN, SÜPER LİG’DEN AJAX’A PARA AKTARIMI OLAN İKİNCİ OYUNCU1997-98 sezonunda Trabzonspor’dan 1 milyon 600 bin Euro bonservisle Ajax’a transfer olan ve kariyerini Glasgow Rangers, BIR IKI Alkmaar, Levante gibi oylumlu kulüplerde sürdüren Şota Arveladze, canlı yaşında Hollanda ekibine katılan Ahmetcan’ın balaban tıpkı başarıya imza attığını rapor etti. Süper Tomar’den Avrupa devine alıntı olan ikinci aktör namına tarihe güzeşte Ahmetcan’ın geleceğinin parlak olduğunu tamlayan Şota Arveladze, Ajax’ın dünya çapında taze oyuncuları izleyip gelecek vaat edenleri dikkatle seçtiğini söyledi.”BU İŞİ BURADA BIRAKMASIN”Ajax’ta oynamanın tüvana oyuncunun kariyerinde makro tıpkı aşama olduğunu belirten Arveladze, “Hem Ahmetcan’ı, hem akademisini, hem enfrastrüktür hocalarını, hem üstelik kulübü tesit etmek lazım. Kendisi takımına ve ülkeye çokça balaban derece ve ulama verdi. Iri aynı hisse senedi başardı. Ahmetcan’a tavsiyem, bu işi burada bırakmasın. ‘Avrupa’ya nakil oldum’ diye gelişimini durdurmasın. çıktı çalışsın, daha iri başarılara imza atıp herkesi daha aşkın mutlu etsin. Ahmetcan’ı tebrik kartı ediyorum. Imdi ben dahi onun taraftarıyım” dedi.”AJAX 19 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU ALMIŞSA ÖNEMLİDİR”Hollanda ekibi Ajax’ın, umut vaat eden taze futbolcuları seçmece aldığını rapor eden Arveladze, “Ajax eğer Trabzonspor’dan 19 yaşındaki aynı çocuğu almışsa bu önemlidir, gelecek görmese almazdı. Değişik ülkelerden Brezilya’dan Arjantin’den de alabilirdi ama gelip Trabzonspor’dan aldı. Eski bölüm Bayern Münih, Sürükleyici Tiflis’ten 17 yaşındaki Luka Parkadze’ye imza attırdı. Ego birlikte sosyal medyamda paylaştım. Bu yavru daha 17 yaşında. Bu bala, haddinden fazla şişman değer kazandırdı kulübüne. Ahmetcan dahi tıpkı onun gibi devlet futboluna ve Trabzonspor’a derece kazandırdı. Ahmetcan benden sonradan revan ikinci oyuncu oldu. Umarım Ajax Türkiye’den daha çok aktör alır” diye niteleyerek konuştu.”AHMETCAN’I AHZETMEK AJAX’A KISMET OLDU”Ajax’ın Süper Tabur’den nakil ettiği gelişigüzel iki futbolcunun üstelik Trabzonspor’dan seçmesini değerlendiren teknikçi, “Türkiye’den çıkıp Avrupa’üstelik farklı kulüplere giden haddinden fazla futbolcu var. Ama Trabzonspor’un altyapısından dolgunca oyuncular çıkıyor. Ajax olmasaydı Ahmetcan belki apayrı takımlara dahi gidebilirdi. Ajax alelhusus taze oyuncuları seçen bire bir kulüp, Ahmetcan’ı almak Ajax’a kader oldu” ifadelerini kullandı.  “ALTYAPIDA İYİ SİSTEM KURULURSA ARTIK AKTÖR ÇIKAR”

Futbolda altyapıya henüz aşkın önem verilmesi halinde genç yeteneklerin ülke ve acun futboluna çıktı kazandırılabileceğini tamlayan Arveladze, “Trabzonspor’birlikte bu soy oyuncular herhangi bir 10 senede bire bir çıkıyor. İyi bir bütün kurulursa artık oyuncu elan bodur sürede menfaat. Önce 5 senede tıpkısı, bilahare 3 senede tıpkı kazanç. Hem A takıma, hem soylu erki adına kulübe, hem da milli takıma ulama sağlanır. Makro olan bile budur. Altyapının majör olduğunu herkes söylüyor amma Türkiye’de bu konuda doğru dürüst iş yapılmıyor. Maatteessüf cümle fakül peşinde. Halkımız bile bakmak istemiyor, bu konuda aceleci. Türkiye’bile hele Trabzon’birlikte, Sakarya’de, İzmir’birlikte, gayrı Karadeniz şehirlerinde haddinden fazla yetenekli oyuncular var. Bu minval işlemler düzgün yapılırsa, dolgunca bire bir dizge olursa çaplı çocukları bekletmeye icap kalmaz. Avrupa’ya Ahmetcan kabilinden artık zinde gönderilir” dedi.

Share: