Sonuç zaman haberi: Iye Ağbaba: “Şekere Bir Yılda Eksiksiz Yüzdelik 440 Bindirim Mevrut, Şekerin Fiyatı Önümüzdeki Yıl 50 TL Olacak”

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Iye Ağbaba, Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları A.Ş. (Türkşeker) Genel Müdürlüğü uğrunda; “Şekere tıpkı yılda bütün yüzde 440 zam gelmiş. Çiftçiden şeker pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar gaddarcasına. Önümüzdeki günlerde haddinden fazla daha aşkın fiyat artışlarını bekliyoruz zira geçen yıl çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu sene bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki sene doğrudan şeker fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki yıl 50 TL olacak. Az dışında fiyatlar düşerken Türkiye’da yüzdelik 440 oranında değer artışları yaşanıyor” dedi.

CHP Umumi Komutan Yarımcısı ve Malatya Milletvekili Ege Ağbaba, zaman Ankara’de Türkşeker Umumi Müdürlüğü uğrunda şekere mevrut fahiş zamlar ve şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilişik izah yaptı. Ağbaba’evet CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Umumi Başkan Başdanışmanı ve Bursa Mebus Orhan Sarıbal, Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Afyonkarahisar Saylav Itır Köksal, Çeltek Saylav Özkan Sıcaklık, Sazak Milletvekili Cengiz Gökçel, Kırklareli Mebus Turabi Kayan, Kayseri Milletvekili Çetin Kuru, Ankara Saylav Nihat Yeşil, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltalı ve Muğla Mebus Süleyman Girgin’den oluşan gök bilimi zevcelik etti.

Milletvekilleri, ellerinde şeker pancarlarıyla gelişigüzel “Özelleştirmeye yararlı”, “Şeker Hastalığı fabrikaları halkındır satılamaz”, “Şeker Hastalığı vatandır satılamaz” dövizleri açtı. Ağbaba, açıklamasında şunları söyledi:

“NİSAN AYINDA 1 KİLO ŞEKER 12 LİRAYDI ŞİMDİ 26 LİRA”

“2018 yılında Umumi Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle 25 milletvekilimiz 45 periyot süresince şeker fabrikalarının bulunduğu illerde farklı siyasal partilerle ve Şeker-İş Sendikası ile birlikte şekerin özelleştirilmesine cebin çıkmıştık. Bir Vakitler ürünlere zam geldiği antlaşma veri oluyordu demin ürünlere bindirim gelmeyince fen oluyor. Geçtiğimiz hafta Türkiye’nin temel tüketim maddesi olan şekere bire bir misil elan zam geldi. Şekere bu yıl içerisinde mart ayında yüzde 31, haziran ayında yüzdelik 36 ile yüzdelik 66 oranında zam yapıldı. Son ayrımsız yılda şekerin kilosu 5.9 TL’den 26 TL’ye artık. Türk Şeker Hastalığı’de çuvalı 200 liradan satılan şeker hastalığı 810 TL’ye, özel sektörde ise şekerin torbası bin 200 TL’ye satıldı bulunabilirse. Zaman şekerin torbası bin 200 TL’den satılıyor Türkiye’üstelik maalesef o üstelik bulunmuyor. April ayında marketlerdeki türap şekerin kilosu 12 ile 15 TL ortada değişiyordu deminden sayı farkı şeker hastalığı fiyatı 26 TL.

“ŞEKERE BİR YILDA TÜM YÜZDELIK 440 BINDIRIM GELMİŞ, ŞEKERİN FİYATI ÖNÜMÜZDEKİ YIL 50 TL OLACAK”

Şeker Hastalığı artık yoksul fukaranın ulaşamayacağı ayrımsız gıda ürünü haline mevrut durumda. Şeker fiyatlarının önüne döndürmek üzere Türkiye ilk defa kül 24 yıl sonradan şeker ithal etmeye başladı. Ancak bu üstelik şeker hastalığı fiyatlarının artışına hal olmadı. Şekere aynı yılda kül yüzdelik 440 remiks mevrut. Çiftçiden şeker pancarını 420 TL’ye aldılar, bin 100 liraya küspeyi sattılar gaddarca. Önümüzdeki günlerde haddinden fazla daha aşkın denk artışlarını bekliyoruz çünkü güzeşte sene çiftçiden 470 TL’ye alınan pancarın fiyatı bu yıl bin 450 liraya yükseldi. Önümüzdeki yıl aracısız şeker fiyatlarına yansıyacak ve şekerin fiyatı önümüzdeki sene 50 TL olacak. Dar dışında fiyatlar düşerken Türkiye’bile yüzde 440 oranında denk artışları yapılıyor.

“HÜR TEŞEBBÜS PİYASAYA NIŞANE VERMEYEREK PİYASADA KITLIĞA ETMEN REŞIT VE FİYATLAR YÜKSELMİŞTİR”

İki devir geçmiş görüntüler ortaya artık vatandaş 26 TL’lik şekeri 1 TL ucuza alabilmek için eksiksiz 2,5 saat kuyruğa girmiş durumda. Kuyruk kuyruk diyenler 2022 yılında bazen el ekmeğin uğrunda bazen Tarım Cesaret Kooperatiflerinin önünde fukara fukaranın kuyruğa çıktığını bütün beraber görüyoruz. Türkiye’nin 51 ilinde şeker üretilen ülkemizde bu fiyatlar niçin bu kadar artıyor, kamuoyuna tekrar hatırlatmakta yarar var. Şeker fiyatlarının artışlarının sunu önemi sebebi özelleştirme, peşkeş. özel sektör piyasaya kitap vermeyerek piyasada kıtlığa faktör reşit ve fiyatlar yükselmiştir. Türkşeker de fiyat artışına zorlanmıştır.

“2018 YILINDA 25 ŞEKER HASTALIĞI FABRİKASI SATIŞA ÇIKARILDI, AÇIKÇA PEŞKEŞ ÇEKİLDİ”

2018 yılında söylediğimiz rastgele husus zaman gerçekleşiyor. Tarımdaki özelleştirme süreci zahir tıpkı peşkeş sürecinin öyküsüdür. Ülkemizde şeker fabrikaları 2008 yılında özelleştirme kapsamına makbuz, fabrikalar 2008, 2018 beyninde dört misil buyurmak istendi ve 2018 yılında 25 şeker fabrikası satışa çıkarıldı, yıldızlı peşkeş çekildi. Maatteessüf 10 şeker fabrikamız 2018 yılında bu heyetin mücadelesine karşın özelleştirme idaresindeki duvarlara tırmanmasına karşın birilerine söz veren hükümet şeker hastalığı fabrikalarını kişi yandaşlarına peşkeş çekti. Şu anda üstelik o satılan herkesin münezzeh varlığı şeker fabrikalarının arazileri fesih edilmeye bitmeme ediyor. Erek fabrikaları almak değil, oradaki kızıl arazileri birilerine peşkeş örtmek. en son Ankara ve Kütahya’üstelik üstelik iki taşınmaza diploma artık.

“HANGİ FAKİRİN FUKARANIN EVİNDE 20 BİN LİRALIK ŞEKER VAR ONU DE MERAK EDİYORUZ”

Bu özelleştirme kararında verilen bire bir kavil var; özelleştirme şartı 2023 Ağustos’una kadar istihsal şartı, faaliyetlerine devam edip etmeyeceği çıktı mahsus değil. Bu fabrikaların arazileri ya AVM olacak evet rezidans olacak ranta açılacak. Kırtasiyeci olduğu kanıt edilen birisi halkın aklıyla alay etti. Tarım Emniyet Kooperatifleri Genel Müdürü Hüseyin Kültürlü diyor kim; Türk halkının evinde genişlik az yetecek 2 yıllık şeker hastalığı var diyor. Adeta fiyatın yüksekliğini vatandaşa çevirmek istiyor. Ey Türk halkının aklıyla numara sabık Umum Müdür, 2 almanak şeker nereden bakarsan bak 20 bin TL’ye karşılama kıymet. Ne fakirin fukaranın evinde 20 bin teklik şeker var onu de iptila ediyoruz.

“ŞEKER HASTALIĞI FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLMEDEN ÖNCEKI 2,5 MİLYON İNSANA İŞÇİ, ÜRETİCİ, LOKANTACIYA İŞ VE KAZANÇ SAĞLIYORKEN ŞU ANDA BU BİTMİŞ DURUMDA”

Devletin resmi rakamlarına göre şeker hastalığı fabrikaların 2016 zararı 76 milyon liraydı. Tıpkısı sene saraya 650 milyon TL ve 1 milyar 650 milyon TL mestur ödenekten harcama yapıldı. Sarayın 13 günce harcaması şeker hastalığı fabrikalarının tekmil zararlarını karşılamaya yetiyordu. Şeker fabrikaları özelleştirilmeden önce 2,5 milyon insana işçi, müstahsil, lokantacıya hareket ve ZIYAN ETMEK sağlıyorken şu anda bu bitmiş durumda. Ancak kamuya ilişkin şeker hastalığı fabrikalarının özelleştirilmesi nedeniyle Türkiye’bile hem teşrinievvel alanı hem da üretim haddinden fazla düştü. Şeker Hastalığı pancarı üreticilerinin büyük ayrımsız kısmı dahi üretimden koparıldı. Hükümet satılan fabrikalardaki taşeron işçilere dilerlerse 5 yıl mücahede garantisi dilerlerse ayrıksı kurumlara geçiş üstünlüğü sağlanacağını duyurmuştu. Ancak satışların arkası sıra işten atmalar başladı. Devri gerçekleşen fabrikalarda binlerce iştirakçi işten atıldı, ayrımsız kısmı dahi zorla emekliliğe gönderme edildi. Fabrikaların satışı yetiştirici sayısının azalmasına, çalışanların süreduran kalmasına, halkın ve esnafın şekere ulaşımın zorlaşmasına nihayetinde şeker hastalığı fiyatlarının artmasına amil oldu.

” TÜRKŞEKER’İN YILLIK 1 MİLYON 176 BİN TONA, GÜNLÜK ÇÜKÜNDÜR İŞLEME KAPASİTESİ İSE 114 BİN 200 TONDAN 66 BİN TONA DÜŞTÜ”

Şeker piyasasının yüzdelik 64’ünü hür teşebbüs, yüzdelik 36’sını Türkşeker’da küsurat fabrikalar elinde bulunduruyor. Piyasanın büyük bölümünü elinde tutan özelleştirilen fabrikalar stok yapıyor, istedikleri şekilde şeker fiyatlarıyla oynuyor. Antrparantez amme stoklarını hususi fabrikalar alarak fiyatları istediği gibi yükseltiyor. 2018 yılına büyüklüğünde bünyesinde 25 şeker hastalığı fabrikasını barındıran Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikaları A.Ş.’nin yıllık şeker istihsal kapasitesi 2 milyon 36 bin tondan, 2018 yılında 10 şeker fabrikasının özelleştirilmesi ile alay malay yıllık 1 milyon 176 bin tona, günce çükündür el işi kapasitesi ise 114 bin 200 tondan 66 bin tona düştü.

“BU FABRİKALAR AYNI ZAMANDA FABRİKA ÜRETEN FABRİKALARDIR”

Bakın elimizde Vekil Kirişçi’nin yanıtı var. Şeker Hastalığı pancarı üreten rençper sayısı: Özelleştirmenin yapıldığı 2018-2019 döneminde 106 bin 237 çiftçi iken bu sayı 2020-2021 yılında 93 bin 812’ye, 2022-2023 pazarlama yılında ise 78 bin 755 çiftçiye düşüyor. Maraba sayısı herhangi bir güzeşte sene elan de azalmış. 4 yılda yüzde 25 oranında ekinci sayısı düşmüş. Şeker pancarı mühim tıpkı üründür. Şeker Hastalığı fabrikaları Cumhuriyet üzere tıpkı fabrikadan daha ötesiydi. Çünkü, Türkiye’bile şeker hastalığı fabrikaları elden şeker hastalığı üretmez. Pancardan küspe, melas, etil alkol ve şeker hastalığı elde edilir. Bu fabrikalar bir zamanda üretimevi üreten fabrikalardır. Sosyal tesisleri yaşıt tesislerdir. Çevrelerinde kooperatifler örgütlenir, pancarın küspesi ağızotu tamam ve hayvancılık gelişirdi. Bakın pandemide etil alkol kıtlığı oldu, dezenfektan üreten firmalar etanol bulamadı. Şeker Hastalığı bu kadar ciddi bir eser.

“BU YILKİ 400 BİN TITREM ŞEKER İTHALATINA ÖDENECEK SERVET SUNU BIR IKI 320 MİLYON DOLAR OLACAK”

Cumhuriyet Altını, o fabrikalardan yola çıkarak tarımdan, kooperatife, hayvancılıktan bankacılığa kadar tıpkı bütün kurmuştur. Şeker Hastalığı fabrikaları yalnız istihsal yapmaz, kuruldukları şehirlerin kültürel, içtimai ve fiziksel yapılarının gelişmesine haddinden fazla dokunaklı katkıları olurdu. Demin kâffesi ithal firmalara, yandaşlara devredildi. Kaybeden 84 milyon, kazanan ise tıpkısı avuç rantiyeci oldu. Bakın, bu yılki 400 bin titrem şeker hastalığı ithalatına ödenecek mülk yeryüzü az 320 milyon dolar olacak. Kırşehir Şeker Hastalığı Fabrikası 48 milyon dolara, Yozgat Şeker Fabrikası 40 milyon dolara, Niğde- Borak Şeker Fabrikası 49 milyon dolara, Çorum Şeker Hastalığı Fabrikası 76 milyon dolara, Turhal Şeker Hastalığı Fabrikası 82 milyon dolara satıldı. Hepsini toplayınca fakat 295 milyon dolar ediyor. Sattığımız fabrikaların paralarının üstünde 25 milyon dolar daha koyarsak bu yıl üzere ihtiyacımız olan şekeri ithal edebiliyoruz. Şeker Hastalığı fabrikalarını satıp yurtdışından şeker hastalığı ithal girmek amacıyla üstüne tıpkısı dahi mülk vermenin akılla mantıkla izahı var mıdır?

“HANGİ ÜLKEDE, HANGİ ERKIN PİYASADA ŞEKER HASTALIĞI FİYATI YÜZDE 300 KESIR ARTMIŞ?”

Türkşeker, Huzur Fon’unda, yani Erdoğan’ın iki dudağı ortada. ‘Bu fiyatlar illet bu büyüklüğünde artıyor’ diyerek sorduğumuzda Nazır Nebati, fiyatın artmasını geçtik ‘fiyatlar dünyaya göre henüz düşük’ diye karşılık veriyor. Ayrımsız nevi fiyatların daha da artacağının ‘müjdesini’ veriyor. ‘Şeker Hastalığı bin bire bir üründe kullanılıyor, fiyatlara müdahale edin’ diyoruz. Vekil karşılık veriyor, ‘serbest ortalık var, serbest ortalık kurallarına karışamayız’ diyor. Özelleştirenler bunlar, paravana ayrımsız şeriklik kurup kamunun şekerini bunlara peşkeş çekenler bunlar, fiyatı artıranlar bunlar, sorunca ‘erkin meydan’ diyen dahi bunlar. Ne ülkede, hangi başiboş piyasada şeker fiyatı yüzdelik 300 küsur kalık? yegâne kat sayı devlet var mı? Namevcut! Erkin piyasanın canına okudunuz. Matbu fiyatları, mazot fiyatları, sahn pahalılığı derken çiftçiyi yok ettiler. Şeker Hastalığı fabrikalarını özelleştirerek üretim miktarı birlikte düşürüldü. Ülkeyi ithalata mecbur ettiler. Domestik rençper içki ağlıyorken, kazanan ki? Kazanan Geçim Fonu marifetiyle, paravana şirketlerle kamudan şekeri ucuza alıp pahalıya vatandaşa satan yandaşlar.

“TÜRKİYE ŞEKER HASTALIĞI FABRİKALARINA BU YILIN İLK 9 AYINDA DEVLETİN BÜTÇESİNDEN VERİLEN BORÇ BILCÜMLE 1 MİLYAR 850 MİLYON TL”

Kaybeden esnaf, üretici, işçiler, yediden yetmişe zamlanan ürünleri düzlük yurttaş, üç beş rantçı kazanacak diye niteleyerek ülkeyi, ekonomiyi, geleceğimizi bulunmayan ettiler. Bugün Merkezi Dümen Bütçe istatistiklerinin eylül ayı verileri dahi açıklandı. Türkiye Şeker Hastalığı Fabrikalarına bu yılın önceki 9 ayında devletin bütçesinden sunulan namus borcu yekpare 1 bilyon 850 milyon TL. Kurumu sürekli zarar ettiriyorlar. Stoktaki şekeri ucuza, paravan Türkşeker’e verince bilinen elde bire bir şey kalmamış. Daima engel ediyorlar. Bu resim, dört bir yanında çükündür ekilen, dünyanın genişlik kaliteli şekerinin üretildiği Türkiye’yi şekere kadın kuzuluk getiren amatör ekincilik politikasının bir sonucudur. Buradan uyarıyoruz; bu ekincilik politikasıyla çiftçiyi doğduğuna nadim fail AKP, hakeza giderse ülkeyi yakında şekere bile kadın kuzuluk getirecek. Bu şekilde devam ederse ve müdahale edilmezse şeker fiyatları çok elan aşkın yükselecek. Zaman 26 liraya aldığımız şekeri, ferda 50 liraya alamayacağız.

Şekerin fiyatının yükselmesi haddinden fazla sayıda besin ürününün üstelik zamlanmasına etken olacak, ayrıca binlerce titrem çükündür üretilen ülkede şeker karaborsaya düşecek. Huzur ortamında fukaralık yaşayacağız. Uygulayım Bilimi üretmeyen benzeri ülkede özelleştirmelerle; halkın yoksulluğu, dirimsel dağılımında adaletsizlik, zam, para şişkinliği ve aylakçılık de artacak. Birileri varlıklı olurken vatandaş esasen yoksullaşacak.”

Share: