Sonuç an malumat… Diyarbakır merkezli 3 ilde ayyarlık operasyonunda 6 çirkin yakalandı

Diyarbakır merkezli 3 ilde düzenlenen dolandırıcılık operasyonunda 6 aynasız gözaltına alındı.

İl Güven Müdürlüğü Siber Suçlarla Uğraş Şubesi ekipleri, sosyal medyada oluşturdukları yapmacıklı hesaplarla kendilerini kabzımal olarak tanıtıp verdikleri ilanlarla toptancı ve komisyoncuları dolandıranların yakalanmasına yönelik himmet başlattı.

Ekiplerce kestirmece 2 kamer süren ustalık ve fiziksel izlem sonucu Diyarbakır, Ankara ve Manisa’da gerçekleştirilen eş anlı operasyonda 6 çirkin yakalandı.

Aramalarda, suça konu olabileceği değerlendirilen 16 telefon, 9 GÜMÜŞ kart, hard disk, tabanca ve haddinden fazla sayıda vezneci ve emniyet kartı ele geçirildi.

Şüphelilerin esnafı dızlamak amacıyla güvenilir esnafların profillerini kopyalayarak cali hesaplar üzerinden alıcılarla ilişki kurdukları, müşteri ahzetmek amacıyla piyasada satılan ürünlerin fiyatlarının haddinden fazla altında zar verdikleri, alıcıları söylemek amacıyla internet ortamından topladıkları toprak, ilişki ve bahçelerde çekilmiş biber, domates, salatalık kabil ürünlerin fotoğraflarını paylaştığı belirlendi.

Esnafla geçim yaptıktan sonra kitap bedellerini ayrımlı hesaplara nakil eden dolandırıcıların, zaman kazanıp parayı ATM’den çekebilmek amacıyla esnafı türlü yöntemlerle oyaladıkları, parayı çektikten sonraları cemi platformlardan dolandırdıkları esnafı engelleyip ortadan kayboldukları tayin edildi.

Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri bitmeme ediyor.

Share: