Son zaman veri! Heves Satma Apartmanı davasında vakfedilmiş sanıkların boşaltma talebine ret

İZMİR’deki 6.6 büyüklüğündeki depremde 36 kişinin öldüğü, 17 kişinin yaralandığı Şevk Satma Apartmanı davasının mevkuf sanıkları mimar Uca Başkomutan Saraka ile bina müteahhidi Hasan Hüseyin Özkan, bigünah olduklarını savunup tahliye kâm etti. Murafaa, talepleri reddetti.

Veli Denizi’nde Seferihisar açıklarında, 30 Teşrinievvel 2020’de meydana gelen, 115 kişinin hayatını kaybettiği, 6.6 büyüklüğündeki depremde, Bayraklı ilçesindeki 8 kıvrım Rağbet Bey Apartmanı’nda 36 can yaşamını yitirdi, 17 gönül birlikte yaralandı. Depremin ardından başlatılan soruşturmada 4’ü vakfedilmiş, 9 kişi karşı, İzmir 5’inci Ciddi Ceza Mahkemesi’nde, ‘bilinçli taksirle bedaheten çok kişinin ölümüne ve yaralanmasına sebep olmak’ suçundan 20 yıla büyüklüğünde mahbes cezası istemiyle dava açıldı. Anlık sırasında 2 sanık elan boşaltma edildi. Sanık avukatlarının şikayetiyle açılan soruşturmanın arkası sıra, ‘bilinçli taksirle 6 kişinin ölümüne ve 2 kişinin yaralanmasına neden olma’ suçlamasıyla haklarında iddianame hazırlanan Rağbet Satma Apartmanı’ndaki diş hekimi polikliniği sahipleri Arda Hacarlıoğlu ve Öz Saygı Yedikara ile kat sahipleri Selma Ensari ve Ender Ensari’nin davaları da kâin davayla birleştirildi ve sanık sayısı 13’e yükseldi.

TANIKLAR DİNLENDİSanıkların yargılanmalarına bugün 5’inci Bati Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmaya mevkuf sanıklar mimar Yüce Başkumandan Meze ve çatı müteahhidi Hasan Hüseyin Özkan, Gürültülü ve Fon Enformatik Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Bazen tutuklanmadan sanıklar, müştekiler ve avukatların üstelik katıldığı duruşmada tanıklara söz verildi. dişçi polikliniği çalışanlarından G.E., “İlk ilk başım dönüyor zannettim. Arda Komutan kapıyı açıp yer sarsıntısı olduğunu söyledi. Koşarak dışarı çıktım. Basak kenarları çatlamıştı ve asansörlerin camları patlamıştı. Çatı da tezelden yıkıldı. Hepsinin içeride olduğunu anladıktan sonradan AFAD geldi. Dairede kolon kesme, zar yıkılması kabil durum olmadı” dedi.’YILLAR EVVEL TESTLER YAPMIŞLARDI’Binanın görevlisi M.G. deprem anını anlatarak, “Servise çıkmak amacıyla kapının önünde beklerken hareket oldu ve çarçabuk uzaklaştım. İnsanlar kaçmaya başladı. Yıllar geçmiş binayı kontrol etmek amacıyla Bayraklı Belediyesi’nden görevliler gelmiş, 2’nci ve 3’üncü katta kendi cihazlarıyla testler yapmışlardı” ifadelerini kullandı.Duruşmada söz sunulan mevkuf Uca Başkumandan Meze, ruhsatta imzası bulunduğu amacıyla 18 aydır tutuklu olduğunu belirterek, Hasan Hüseyin Özkan dahi suçsuz olduğu gerekçesiyle tahliye talebinde bulundu. Konuşmaların ardından aleniyet karar açıklandı. Mevkuf sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren yıldız bilimi, dosyadaki eksikliklerin giderilmesine hükmedip davayı erteledi.

Share: