Sivas’ta Ahilik Haftası kutlamaları başladı

Sivas’ta Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden (SESOB) yapılan açıklamaya bakarak, SESOB Başkanı Hakan Demirgil, Tecim ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Esnaf ve Sanatkarlar Itimat ve Kefillik Kooperatifi Havza Birliği Başkanı Mutlu Dursun, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Demirgil, burada yaptığı açıklamada, Ahilik Haftası’nın 12-18 Ilkgüz tarihlerinde kutlandığını belirtti.

Ahilik geleneğini yaşatmak istediklerini aktaran Demirgil, “Cömertlik sosyal hayat kadar kazançlı hayatı üstelik yönlendiren, günümüzde hala geçerliliğini koruyan, bugünün şartlarında dahi birçok ülkede sağlanamamış adil, artağan ve akıbet aşama pir ayrımsız sistemi Türk toplumuna kazandırmış aynı kültürdür.” ifadelerini kullandı.

Ahiliğin tabiiyet, dostluk, kardeşlik anlamına geldiğini ve esnafları birleştirdiğini vurgulayan Demirgil, şunları kaydetti:

“Cömertlik, 800 yıl önceki Kardeş Evran Ege eliyle kurulmuş bir teşkilattır. Anane ve ananelerimize erbap çıkmak amacıyla mücahede gösteriyoruz. Encümen üyelerimizle ziyaretlerimizi yapıyoruz. Ziyaretlerimizde yılın ahisi, yılın kalfası ve yılın çırağına ödül ikram ediyoruz. Antrparantez huzurevinde artan büyüklerimizi ve celil çınarlarımızı görüşme ederek dualarını alacağız. Berberler ve Kuaförler Odamızın organizasyonu ile bile büyüklerimizin saç ve bakımlarını yapacağız. Antrparantez rahmetlik olan esnaf ve sanatkarlarımızı için bile mevlidi mübarek okutacağız.”

Share: