Sivas olayları davasında firari 3 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi

Sivas’ta 2 Orak Ayı 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylara ait davadan dosyası ayrılan firari sanıklar Garaz Sonkur, Ermiş Ahu ve Meram Karataş’ın yargılanmasına devam edildi.

Ankara 1. Aheste Ceza Mahkemesindeki duruşmaya ara sıra müştekiler ve avukatları katıldı.

Mahkeme Başkanı ülkü dosyasına gelen evrakı okuduktan sonra katılanlara alay verdi.

Müdahil avukatları dosyanın “insanlığa alın işlenen cürüm” olarak değerlendirilmesi ve kısaca 10 kamer sonradan dosyanın zaman aşımı zımnında tedenni ihtimalinin ortadan kaldırılması gerektiğini belirtti.

Dönemin İçişleri Bakanı, Sivas Valisi, itimat müdürü ve şehremaneti başkanının tanık namına dinlenmesini kâm fail avukatlar, Mehabet Denetleme Kurulu’nun (DDK) “Madımak Raporu” nun dosyaya eklenmesi üzere ilişkin kuruma alfabe yazılmasını istedi.

Müşteki Hüseyin Karababa da Madımak Oteli’nde yaşananların “katliam” adına nitelendirilmesi ve dosyanın “insanlığa alın suç” kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Beyanların peşi sıra duruluk kararını açıklanan mahkeme heyeti, sanıklar hakkındaki yakalama emirlerinin devamına hükmetti.

Mahkeme, esasa ulama sağlamayacağı gerekçesiyle müştekilerin tanıkların dinlenmesi ve DDK raporuna ilgili taleplerinin reddine değişmeyen verdi.

Dava 26 Karı 2023’e ertelendi.

Davanın geçmişi

Sivas olaylarına ilişik esas davada Ankara 1 Nolu DGM’de vakfedilmiş yargılanan sanıklardan Sonkur, “Toplantı ve Eylem Yürüyüşleri Yasasına mugayeret” suçundan 3 yıl, Karataş ve Ahu ise “Madımak Oteli’ni yakarak 35 kişinin ölümüne sebep olmak” ve “45 kişiyi cuşuhuruş çıkartmak yoluyla öldürmeye almak” suçundan 15’er sene hapse mahkum edilmişti.

Sanıkların tahliyelerine karar veren duruşma, haklarındaki hükmün Yargıtayda bozulmasının arkası sıra yeniden görülen davada, bulunamadıkları gerekçesiyle bu sanıklar hakkındaki dosyayı anne sav dosyasından ayırmıştı.

Share: