Şırnak’ta 100 yıllık damda elkızı gelecek geleneği yaşatılıyor

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde yüzyıllık dernek geleneği yaşatılıyor. Eş cet evinden yürütülerek damadın evine getiriliyor, gelecek ise damda oluyor.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde 100 almanak dernek geleneği yaşatılıyor. 2 çağ süren düğünlerde gelini damda istikbal geleneği devam ediyor. İlçeye sadık Yüce Çavuş Mahallesinde İbrahim Olaş ve Nejbir Olaş düğününde renkli görüntüler ortaya daha çok. Detaylı halay kuyruklarının oluştuğu düğünde 20 antrenör kesildi. El düğününde kadın kabul etme vakti gelince kadın yürütülerek şarkılar eşliğinde damadın evine getiriliyor bu sırada güveyi ise sağdıç ve akrabaları marifetiyle damda karşılanıyor. Elkızı kapıya getirilince eloğlu damda şeker hastalığı ve para atarak doğru geldin diyor. Bu 100 yıllık dernek geleneğinin birlikte eloğlu düğün başlamadan düğün alanında ise yülüme edilerek akrabaları tarafından kalın takılıyor.

Düğünün ikinci haset ise mevrut misafirler hem damada hem da geline etki takıyor. Gelişigüzel düğünde averaj 200 bin liralık ve eğin servet yahut ağırlık takılıyor. Düğün geleneği unutulmasın diyerek rastgele düğünde bu gelenekler yaşatılıyor. Damadın amcası Abdulkerim Olaş, “Zaman yeğenimin düğünü, gelini Van’dan getirdik. Bizim eve bırakmıştık. Damadın evine götürülünce naşir gidip geliyoruz. Damda istikbal geleneği yıllardır dedelerimizden kalma bir anane bizde yaşatıyoruz. Seçkin düğünde bu gelenekler var. Düğünümüz iki dönme sürüyor. Bir Numara dönüş kına ikinci çevrim ise eş alma ve baskı yakışmamış oluyor. Düğünümüze teşriflerinden kıran herkese haddinden fazla teşekkür ederim” dedi. – ŞIRNAK

Share: