Şırnak Valisi Bilimci: “Cizre Barajı’nın devreye girmesiyle 70 bin hektarlık kayran sulanacak”

Şırnak Valisi Osman Bilgin, İdil ilçesine sadık Halas köyünde celal hibeleri ile yapılan zeytin ve fıstık ongun bahçelerinde tuhaf şeş üretimin özendirilmesi projesi çerçevesinde fide dağıtım etkinliğine katıldı.

Şırnak Valisi Osman Bilgin, İdil ilçesinden çiftçilerle tıpkı araya geldi. Antika şeş üretimin özendirilmesi projesi etkinliği fide dağıtımını yaptıktan sonra zeytin ve fıstık bahçelerini gezen Vali Bilimci, “Bizim çiftçilerimize yapmış olduğumuz desteklerden önemlisi çiftçilerimizin ortaya koymuş olduğu emek akide ve azim. Karye muhtarımız özellikle kalkmak amacıyla bindi veren bilcümle çiftçilerimize vatandaşlarımıza değişik teşekkür ediyorum. Bura Zeytinin anavatanı malumunuz Mezopotamya zeytinin anavatanı bura Dünyayı yeniden keşfettiğimiz tıpkısı düzlük değil. Köylülerin üretince neler yapılabileceğini gösteriyor. Şırnaklı hemşerilerimize ve Türkiye’ye buradan sesleniyorum. Ürettiğimiz sürece neler yapabileceğimizi gösteriyoruz. Yapılacak olan Cizre Barajı ile gelişigüzel 70 bin hektarlık kayran sulanacak ve inşallah barajın devreye girmesiyle henüz bu alanlar fazlalaşacak” dedi.

Vali Bilgin’e İdil Kaymakamı Yoldaş Özsoy, Şırnak Küçümseme Komutanı, Şırnak Inanma Müdürü, İl Bilgisizlik Spor Müdürü, İl Tarım Müdürü, mühendisler, Şırnak Üniversitesi Ziraat fakültesi hocaları ve çiftçiler haremlik etti. – ŞIRNAK

Share: