Şirketlerin KKM hesaplarında hoşgörüsüz aktarılma zamanı: 87 milyarlık ifa

Şirketler şubatta girdikleri KKM hesaplarından ağustos itibarıyla getiri almaya başlıyor. Hesaplamalara göre biricik bir ayda devletin kasasından büyükçe 87 milyar liralık çıkma.

Sözcü’den Ay Işığı Özcan Ertürk imzasıyla yer düz habere göre Kur Korumalı Mevduat’ın (KKM) restorasyon tarihleri yaklaştıkça, milyarlarca dolarlık yüksek köylü dönüşlerin yaratabileceği döviz talebi piyasalar üzere endişe yaratırken, ödenecek seviye farkının devlete yükü ise dokunaklı benzeri fatura çıkarıyor.

6 AYLIK VADELER DOLUYOR

Reuters’ın 4 ekonomistin görüşleriyle derlediği verilere göre, şirketlerin 6 mahiye vadelerinin dolmasıyla KKM’de ağustos ayında tahminî 20 bilyon dolar değerinde çağ olacak ve yılın sunu büyük dönüşü bile bu ayda gerçekleşecek. Şirketlerin döviz tevdiat dönüşüyle şubat ayında sisteme girmeye başladıkları ayn önüne alındığında özellikle Eşkâl Bankası’nın (TCMB) ağustostaki KKM mesaisi dokunaklı geçecek. Düzem Korumalı TL mevduatta şirketlerin pahal katılımının olduğu küçük ay için 6 maaş vadeler ağustosta dolmaya başlıyor. Dolar serencam haftalarda çabuk yükselişini sürdürürken rastgele dönme yılın kullanılmamış tıpkısı zirve seviyesi görülüyor. Gücük Ay ayında dolar sayı farkı 13.62 liralık seviyesindeydi. Zaman kurda gelinen 18 lira kırat ise KKM’birlikte yüzde 32 oranında tıpkısı getiriye bel ediyor. Nedeniyle şirketlere ödenecek düzey farkı sert bir hesapla 87 milyar lirayı bulacak. KKM’ye şubatta giren şirketlerin çoğunluğunun dövizden döndükleri ayn önüne alındığında faturanın iri kısmı dahi Forma Bankası’nın yerine yazılacak. Aile böylecene şirketlerin 2021 yılı son çeyrek altın kur farkı gelirlerine vergi istisnası sağlanmasıyla alay malay ise şubatta şirketlerden acul benzeri KKM’ye devir yaşanmıştı.

HAZİNE BUGÜNE BÜYÜKLÜĞÜNDE 37.2 MİLYAR TL ÖDEDİ

 Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) haftalık verilerine göre 22 Orak Ayı ile biten haftada Kur Korumalı TL Yatırım  hesapları 1 trilyon 101.3 milyar TL’ye (62.4 milyar dolar) artık. Hazine vasıtasıyla Kırat Korumalı Tevdiat için bu yılın gücük ay ayından itibaren yapılan toplanmış ödeme 37.2 bilyon liraya ulaştı. Eşkal Bankası ise bugüne kadar KKM amacıyla ödenen düzem farkı tutarını açıklamıyor.

KKM cazibesini koruyor

KKM hesaplarında 6 mahiye vadeler doluyor: Getirisi 2’yi aşacak

KKM ve katılma hesaplarında biriken cirim arttı

 

Share: