Sirkeli Höyüğü, kazı bilimci adaylarının bilimsel çalışmalarına birlikte yardım sağlıyor

Geç Tunç ve Çıpa Çağı’na ilgilendiren yerleşme yeri ve kalıntılarının bulunduğu, Hitit Kralı 2. Muvatalli’nin kayaç kabartmasının yer aldığı Sirkeli Höyüğü’ndeki kazılar, evcil ve ecnebi üniversite öğrencilerinin deneyim kazanmasını sağlıyor.

Adana’nın Ceyhan ilçesi esaslı kâin ve Hicaz Demiryolu üzerinde düzlük alan Sirkeli Höyüğü’nde, 2006 yılında başlayan kazılarda dünyanın mütenevvi üniversitelerinden öğrenciler da düz alıyor.

Türkiye’nin birlikte İsviçre, Almanya ve İtalya’dan hafriyat çalışmalarına katkı arz etmek üzere gelen 35 şahsiyet kazı ekibindeki öğrenciler, Geç Bronz ve Çipo çağlarına ilişik kalıntıları çağ yüzüne çıkartılmasına bindi veriyor.

Tarihin izini süren öğrenciler, höyükteki çalışmalarıyla öz bilimsel çalışmalarına bile yardım terazi şansı yakalıyor.

Kazı ekibinde meydan kayran Bern Üniversitesinden Dr. Bahir Yaşin Meier, AA muhabirine, kazılara belirli aralıklarla mevrut birçok öğrenciyi yetiştirdiklerini söyledi.

Burada sınama edinen öğrencilerin gitgide akademik ve ilmî icraat yürüttüklerini anlatan Meier, şöyle devam etti:

“Bizim hiçbir devir biricik amacımız hafriyat düzenlemek olmadı. İlk hedefimiz ilmî kazılarımızı sürdürebilmek fakat bununla birlikte yeni kuşakları de yetiştirmeliyiz. Bu anlamda her yıl kazıya yerel ecnebi öğrencilerimiz geliyor. Onlara seminerler düzenliyoruz. Seçkin mevrut öğrenci, buradan deneme kazanarak gitti. Bunun karşılığını de aldık. Zamanında buraya öğrenci yerine gelen ve demincek meslektaşımız olanlar var. Öğrenciler, faziletli lisans ve doktora düzeyinde eğitimlerine bitmeme ederek bizimle çalışıyorlar, bununla hava duyuyoruz.”

-“Umarım arkeolojik çalışmalarıma burada bitmeme ederim”

Bern Üniversitesinde doktora öğrencisi olan Sofia Marks, kazıda Helenistik dönemdeki seramik buluntular üstüne çalıştığını belirtti.

Yüksek lisans tezini Sirkeli Höyüğü’nde tamamladığını ve doktora çabuk çalışmasına da burada bitmeme ettiğini dile getiren Marks, “Çocukluğumdan beri arkeolojiye deste duyuyorum, bu nedenle arkeoloji bölümünü seçtim. Alelhusus Helenistik çevrim seramikleri ilgimi çekiyor. Ego önce kazı çalışmama 2019’üstelik Sirkeli Höyüğü’ndeki ‘D’ açmasında başladım ve bu açmada sıradan aynı zerre buldum, çokça heyecanlıydı. Elan sonraları ‘C’ açmasındaki çalışmalarımda Helenistik döneme ilgili seramikler üstüne çalıştım. Umarım, iki yıl içerisinde doktoramı tamamlarım ve arkeolojik çalışmalarıma burada bitmeme ederim.” diye niteleyerek konuştu.

Düzce Üniversitesi Bili Literatür Fakültesi Arkeoloji Bölümü 2. derslik öğrencisiyken Sirkeli Höyüğü’nde çalışmalara katılan Seda Aknır dahi bölgede 6 yıldır kalıntıların dönüş yüzüne çıkarılmasına bindi verdiğini rapor etti.

Yüksek lisans eğitimine başlayacağını ve tez konusu kendisine Sirkeli Höyüğü’ndeki seramikleri çalışacağını dile getiren Aknır, şunları kaydetti:

“Üniversitedeki derslerde arkeolojinin teoriğini öğreniyorsunuz fakat bunu pratiğe dökmediğiniz üzere az kalıyorsunuz. Buraya geldiğimde toprak çalışmaları, çizim yapma ve seramikleri tarihlendirme kabilinden birçok alanda arkeolojiyi tanışıklık fırsatı buldum. Bunların hepsi bana aynı tecrübe kattı. Tecrübelenmeye birlikte devam ediyorum. Bu sene faziletkâr lisansa başlayacağım ve çalışmalarımı Sirkeli Höyüğü’ndeki seramik buluntular üzerine yürütmeyi hedefliyorum.”

Share: