Siirt veri! Siirt’in Derince köyünde PKK’lı teröristlerin katlettiği 22 sevimli anıldı

Siirt’in Baykan ilçesinin Derince köyünde, 29 yıl geçmiş PKK’lı teröristlerce katledilen 13’ü yavru 22 gönül üzere ihtifal töreni yapıldı.

Derince köyündeki şehitlikte planlı ve Kur’an-ı Ahi tilavetiyle başlayan yâd töreninde, 21 Ekim 1993’te PKK’lı teröristlerce ekol bahçesinde kurşuna dizilerek katledilenler amacıyla İl Müftüsü Vehap Kapıcıoğlu yoluyla dua edildi.

Vali ve Uray Başbuğ Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, törende yaptığı konuşmada, terör örgütünün tek ahit amacına ulaşamayacağını söyledi.

Saldırıda 22 kişinin karye okulunda merhametsizce kurşuna dizildiğini dile getiren Hacıbektaşoğlu şunları kaydetti:

“Bizler bunu tek devir unutmadık, unutmayacağız. Hafızamızda rastgele ant olduğu kabil tazedir. Yıldırı örgütünü Türkiye Cumhuriyeti’nin başına bela edenler şunu unutmasınlar, başarılı olamayacaklar. Onların sahipleri da vakti eskiden kalburüstü olamamıştı. Yıldırı örgütü finiş noktasına gelmiştir. Milletimiz, devletimiz asayiş güçlerimiz çelik aynı irade ile şişman tıpkı imanla vatan sevgisiyle birbirlerine dayanarak mücadeleyi nazik bire bir başarıyla yapmıştır ve terör örgütü finiş noktasına gelmiştir. Fakat şunu görüyoruz terör örgütü bitme noktasına gelmişken ona duygusal vermeye, zaman olmaya çalışanlar var. Bu ulus bunlara prim vermez, evlatlarını ve şehitlerini birlikte unutmayacaktır.”

Yılmayan Erdem ise saldırıda ailesinden 6 kişinin katledildiğini belirterek “Martir olan 22 birey ortada eşimi, çocuğumu, annemi, ablam ve iki yengemi kaybettim. 29 sene geçti bu acıyı unutmadık. Unutmayacağız. Allah devletimize ve milletimize arıza vermesin. Devletiniz olduktan sonraları terör örgütü ve yandaşları başaramayacaklar.” dedi.

Törenin peşi sıra Hacıbektaşoğlu ve beraberindekiler, saldırıda yakınlarını kaybedenlere başsağlığı ve çıdam diledi, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Törene İl Açıkgöz Komutanı Sancak Emrullah Büyük, İl Inanma Müdürü Melik Yıldırımoğlu, Baykan Kaymakamı Emin Tutkun, YANLIŞSIZ Fırka İl Başkanı Ekrem Olğaç, Siirt Güvenlik Korucuları Şehit ve Gazi Aileleri Federasyonu Başkanı İsmail Şehitoğlu, martir yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Share: