Siirt haberi… Siirt’te PKK’lı teröristlerin katlettiği 13’ü bala 22 vatandaş törenle anıldı

Siirt’te PKK’lı teröristlerin katlettiği 13’ü çocuk 22 vatandaş törenle anıldı

Terör örgütü PKK, aralarında 9 maaş bebeğinde olduğu 22 kişiyi katlettiği köyde merasim düzenledi

PKK’nın 29 sene önceki katlettiği bebeğin babası konuştu: “Acısını yüreğimizde taşıyoruz”

SİİRT – Siirt’in Baykan ilçesine sadık Derince köyünde 21 Teşrinievvel 1993’te terör örgütü PKK vasıtasıyla katledilen 13’ü çocuk 22 hayat amacıyla anma töreni düzenlendi.

Siirt Valiliği ve Baykan Kaymakamlığınca Derince Şehitliği’nde düzenlenen törende, Kur’an-ı Verimli okundu, şehitler üzere yakarış edildi.

Siirt Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, 29 yıl önceki 22 masun vatandaşın karye okulunun uğrunda katledildiğini söyledi.

Terör örgütü PKK’nın hiçbir ant amacına ulaşmadığını ve ulaşmayacağını belirten Hacıbektaşoğlu, “Soysuz bölücü terör örgütü Baykan içesine merbut Derince köyüne haincesine ayrımsız hareketli gerçekleştiriyorlar roketlerle köye saldırıyorlar. Bu mezarlıkta yatan 22 şehidimiz var. Avrat, çocuk ve adı konmamış bebekleri merhametsizce köyü bastıktan sonradan karye okulunun uğrunda toplayıp kurşuna dizerek martir etmiştir. 7 vatandaşımızda o saldırıda yaralı yerine kurtarılmıştır. Burada martir olan kadınların, çocukların, evlatların, ağabeylerin, babaların, dedelerin hep beraber onları anmak amacıyla toplandık. Bağımlı bizler bunu tek ahit unutmadık, unutmayacağız hafızalarımızda güzeşte ergin üzere tazedir. Burada yatan şehitlerimize ve bütün şehitlerimize Allah’tan yağmur diliyorum” dedi.

Siirt Küçük Asya Asayiş Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı İsmail Şehitoğlu, katliamı kınadı. Şehitoğlu, “21 Ekim 1993 tarihinde PKK yıldırı örgütü bu köye başat yaparak avrat, çocuk demeden 22 vatandaşımızı martir etti. Bu 22 vatandaşımızın içinde bütünü karı, buğulu ve 9 mahiye Leyla Fazilet süt kuzusu da var. Bunlar kundaktaki bebeği martir edebilecek kadar kilolu aynı örgüttür. Buradaki karye tıpkısı Kürt köyüdür, tıpkı Kürt halkıdır. Buradaki Kürt halkını şehit ederek Kürtlere karşı evvel kurşunu atarak Eruh’taki baskında üstelik ve burada Derince da ayrımsız şeyi anlatım etmişlerdir. Kürtlere cebin oluşturulmuş ayrımsız tuzak olduklarını Kürtleri bitirmeye müteveccih olduklarını ağız ağıza Kürt adı altında Kürde gâvurluk yaptıklarını bu nev katliamlarla vazıh tıpkı şekilde ifade etmişlerdir. Kürt halkı hiçbir zaman PKK’ya PKK yandaşlarına cereyan vermedi onlarla daim savaş etti. ve halen da mücadelesini sürdürmektedir. Rabbim hepsine rahmet eylesin mekanları behişt olsun. Rabbim tıpkısı elan bu ülkeye bu bölgeye bu insanlara bu acıyı yaşatmasın” diye konuştu.

29 sene evvel Derince köyünde 22 yazıksız insanın terör örgütü PKK aracılığıyla hunharca katledildiğini dile getiren 9 aylıkken şehit edilen Leyla Fazilet’in babası Yılmayan Bakire, PKK yıldırı örgütünün çocuk ve kadınları katlettiği katliamın acısını yüreklerinde taşıdıklarını söyledi.

Fazilet, “1993 tarihinde yıldırı örgütü PKK Derince köyüne saldırış düzenledi, 22 vatandaşımızı tığ kaybettik. Bu vatandaşların içerisinde olan 6 can benim ailemden. Eşim, çocuğum, ablam, annem, 2 yeğenimi kaybettik. Aradan 29 sene geçti halen tığ bu olayı unutmadık, unutmayacağız. Allah’ın izniyle PKK’nın sonu geldi. Devletimiz var, olsun milletimiz var olsun. Devletimiz ve milletimiz var olduğu sürece bunlar başaramayacak. 22 şehidimize Allah’tan yağmur ve ailelerine başsağlığı diliyorum” şeklinde konuştu.

Share: