Serencam dakika haberi | İçişleri Bakanı Soylu, eroin ve terörle mücadeleye müteveccih çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, metal trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, tevzi kanalları ve “Baron” denilen satıcılara karşı oluşturulan baskıyla güneye akıllıca kaydığını belirtti.

Nazır Aristokrat, TRT1’da yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’dahi eroin ve terörle mücadeleye müteveccih düzenlenen çalışmalara ilişik hikmet verdi.

Türkiye’dahi direkt kendisine uyuşturucudan ölen insan sayısının 2017’birlikte 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’üstelik rakamların bunun 8-10 katı, kâh ülkelerde ise 20 imansız olduğunu aktaran Soylu, bu yükselişin arkası sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla uğraş amacıyla önemli cazibe oluşturduklarını ve birçok aşama attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı bir birim haline getirdiklerini belirten Soylu, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan uyuşturucu satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları konu kullanmaya iten sebepleri belirlemeye yönelik say yaptıklarını söyledi.

Soylu, üniversitelerle teşrikimesai içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atılmış konu örneği aldıklarını, hangi ilde hangi kabil eroin konu kullanıldığına ait araştırma yaptıklarını ve ne maddelerin kullanımında artım olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Metal satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye etkin tıpkı ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin mızrap risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Vekil Aristokrat, bu icraat sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya aracısız kapalı ölümlerin 2021 yılı sonu itibarıyla 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’üstelik eroin satışı ve kullanımı zımnında delik cezası alanların sayısı 15 Orak Ayı 2016’de 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin üstüne çıktığını belirten Soylu, “Şayet Türkiye, devletin bilcümle birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı bugün Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla karşı karşıya kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ölüm milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Yine Avrupa ülkelerinde hayatında bir defa uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzdelik 28. Bizim en balaban avantajımız hayatında benzeri kat esrar kullananlar yüzde 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani biz gene onların 10’de biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“En balaban muvaffakiyet rotasını tagayyür etmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun ayrımsız savaşım ortamında olduğunu vurgulayan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize eskiden doğudan giren uyuşturucuların yüzdelik 75’i batıda yakalanırdı. Söz Misali İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzde 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez artık 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Balkı. Haddizatında uyuşturucunun takkadak Türkiye’dahi nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, tıpkı zamanda Türkiye’ye girişini engel olmak. Arz büyük muvaffakiyet elbette rotasını tagayyür etmek. Türkiye’nin, metal sevkiyatında doğudaki bu engeli zahir bir son doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Yıldız rotası, yani Rusya’nın üzerinden güzeşte rota. Tıpkı rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan giden bir rota. Tıpkısı da Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü bir rota var. Söz Gelişi, 2019’dahi 14-15 ton, 2020 ve 2021’bile 20-22 titrem eroin yakaladık. Şu anne büyüklüğünde (2022 yılı) yakaladığımız beyaz zehir miktarı 7-7,5 titrem. Çünkü rotanın koca bir bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, eksantrik ülkelere gidiyor. Çıktı eroin yakalamaları sabık yıllardan daha çok bu yıl de Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz tartı, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, hele dağıtım kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan yük, rotayı elan artma güneye makul aktardı.”

İçişleri Bakanı Soylu, “Bizim tıpkı tahminimiz elan var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki ihtilat yerini biraz henüz stabilizasyona alırsa diri tıpkısı rota birlikte oradan olmaya başlayacak. Cenk sonrası orada anında çok elim ayrımsız maden rotası hareketlenmesi bahis konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’üstelik 2020’da uyuşturucuya bidayet yaşının averaj 20,2 iken, 2021’de bunun 21,2 olduğunu aktaran Soylu, metal kullananların genel profillerine ilgili verileri paylaştı.

Bildirme İyi Uyuşturucu Polisi Temel Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve eğitim bilimi verdiklerini, uyuşturucuyla savaş üzere oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Soylu, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile farklı uyuşturucuyla savaşım operasyonlarına ilişik birlikte bilgi vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik tıpkı himmet uyguladıklarını belirtti.

Aristokrat, iki oğlunu eroin bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iki oğlunu uyuşturucu bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla uğraş amacıyla Kırıkkale’birlikte topluluk kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la hareketli yayında bire bir araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelesine ilgili hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin peşi sıra Soylu, “Banu Eş balaban tıpkı savaş ortaya koydu. Mızrap kullanan çocukların anneleri, aileleri haddizatında bu meselenin yeryüzü yanık çıplaklığıyla üzücü taraflarıyla cebin karşıyalar. Arada Bir toplumdan abstraksiyon ediliyorlar. Banu Kadın, Türkiye’da Banu Eş gibi anneler, balaban bir uğraş veriyorlar. Evlatlarını yetişmek amacıyla verdikleri mücadele hem yürekli hem satı hem üstelik bütün bu eroin satıcıları ve dünyadaki esrar kartellerine karşı sunulan ayrımsız mücadele. Esrar rehabilitasyonun bittabi ki doktor büyüklüğünde, kullanıp bırakan kişinin annesi yoluyla de yapılabileceğinin yer güzelce örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan de uyuşturucuyla savaş üzere verdiği destek zımnında Nazır Soylu’ya teşekkürname ederek, ailelerin mızrap konusunda bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Aristokrat, programın sunucusu Alişan Tektaş ile narkotik yetişek tırı Narkotır’ı de musahabe ederek, burada verilen eğitimlere ilgilendiren Narkotik büroda görevli polislerden vukuf aldı.

Terörle mücadele başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Alişan Tektaş’ın şehit Eren Bülbül ile martir uzman çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ait videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen serencam noktanın sorulması konusunda, “Gerçekte tığ terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe mail diyerek gördüklerimizin yıldırı örgütlerini desteklemelerine rağmen böyle bire bir noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aristokrat, bu başarıda Cumhur Reisi Erdoğan’ın terörle mücadelede esbak dönemde Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan arkaç getiren süreçleri gani çözümleme etmesinin, mufassal vadeli bire bir politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine balya hale getirilmesinin balaban önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin içinde 120’nin altında terörist kaldığını aktaran Aristokrat, şöyle konuştu:

“Elbette bu sene haricen 52-53 terörist geldi. Çünkü terör örgütünün hem İran hem Irak marifetiyle aktarımları var. Mesela bu sene nakil sıfır yegane hatlardan bire bir tanesi Hatay hattıdır. Nereden gelmiş, havadan mevrut, paramotorla mevrut ama başka taraflardan söz temsili Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran aracılığıyla Türkiye’ye o yumruk koşullarda mevcut coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Yıldırı örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Balkı. 4 sunum tahril vilayetine sıkışmış. Vakar namına bunların kebir tıpkı bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Izansız kalanı Bitlis, Diyarbakır ve çok beş altı bire bir kısmı Siirt. Tunceli’da, Diyarbakır’da var. Tunceli’de dahi 5 terörist kaldı.”

Vekil Aristokrat, aynı taraftan devlet içre terör örgütlerinin istismar ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, bire bir taraftan üstelik profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle defans sanayisini yüzdelik 20’lerden yüzdelik 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun tıpkı himmet gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: