Serencam dakika fen! Lütfü Uğraş: “Hatay, Yüzyıllarca Ticaret Yollarının Üstünde Olması Sebebiyle Ticaretin Merkezi Ergin Tıpkı Kent. Hakeza Bire Bir Şehre 1 Milyona Mail…

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Kavga, Hatay’ın Yayladağı ilçesinde seçkin 5 seçmenden 1’inin Suriyeli olduğunu söyledi. Komutan Kavga, Hatay’daki nüfus bilimsel yapının amal raydan çıkmadan korunması gerektiğini belirterek, “Hatay, yüzyıllarca ticaret yollarının üzerinde olması cihetiyle ticaretin merkezi reşit benzeri kent. Hakeza ayrımsız şehre 1 milyona mail insanı oldubittiyle getiremezsiniz. Sizin hükümet kendisine bire bir önlem almanız geçişsiz. Bunları zaman konuşmazsak 10 sene bilahare konuşamaz hale geleceğiz. Bugün bunları konuşmazsan sonraki nesillerden ilenme alırım” dedi.

Hatay Büyükşehir Şehremini Lütfü Kavga, ayrımsız göstergeç programının canlı yayın konuğu oldu. Hatay’daki mülteci sorununu değerlendiren Lütfü Cidal, Suriyelilerin doğum oranlarının Türklerden çok olması cihetiyle gelecekte yaşanabilecek nüfus bilimsel ve sosyal sorunlara dikkat çekti.

“HATAY’BILE DEMOGRAFİK YAPI İŞLER RAYDAN ÇIKMADAN KORUNMALI”

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde değme 5 seçmenden 1’inin Suriyeli olduğunu söyleyen Başkan Uğraş, Hatay’daki nüfus bilimsel yapının işler raydan çıkmadan korunması gerektiğini vurguladı. Hatay’ın jeostratejik, jeopolitik ve tarihi önemine özen calip Çarpışma, “Hatay, asırlarca ticaret yollarının üzerinde olması sebebiyle ticaretin merkezi ergin benzeri kent. Bu çokça ziyalı yapısı ve gastronomik lezzetlerinin çeşitliliği birlikte buradan geliyor. Böyle aynı şehre 1 milyona yakın insanı oldubittiyle getiremezsiniz. Sizin hükümet yerine bir tılsım almanız geçişsiz. Bunları zaman konuşmazsak 10 sene sonra konuşamaz ayla geleceğiz. Zaman bunları konuşmazsan sonraki nesillerden kargış alırım. Korkuyla yaşamayalım diye niteleyerek konuşuyorum” şeklinde konuştu.

“SURİYE’DE TAKKADAK İNSANLAR DEĞİL İNSANLIK DA ÖLÜYOR”

Suriyeli sığınmacılar amacıyla Türkiye’ye değişik vakıflardan, Mürekkep Milletler’den ve bunun üzere bir nice kuruluştan arkalama geldiğini belirten Başkan Uğraş, bu yardımların bire bir kısmının Suriye’nin rehabilitasyonu amacıyla kullanılması gerektiğini söyledi.

Cenk, sözlerinin devamında “Suriye’bile okulları yeniden yapalım, altyapıya bindi verelim, barınma sorununu çözelim, esenlik sistemine yardım sağlayalım. Bir dayanak hazırlayarak ve uluslararası hukukun güvencesinde Suriye ile barış imzalansın. Bu insanların fert güvenliğini sağlayalım ve öz yurtlarına bu şekilde gönderelim. Çünkü Suriye’deki savaşta sadece insanlar değil adamlık da ölüyor” ifadelerine vadi verdi.

Suriye’deki savaşın, ruh bilimsel ve sosyal sonuçlarının yanında iktisadi sonuçları birlikte olduğunu belirten Lütfü Cenk, “İlimizde Suriyelilerin kurduğu evet bile ortak olduğu bin 559 şeriklik var. Tarımda çalışan adam sayımız 36 binlerden 8 bine düştü. Kavga zımnında 14 ülkeye ihracatımız durdu. Bir Vakitler Reyhanlı ve Yayladağı’ndan Basra Körfezi’ne büyüklüğünde 250 TIR ihracatımız vardı. Ayrıntılı Çarşı’mıza çantacı diyerek tabir ettiğimiz topluluklar yardımıyla günde 750 bin dolar para gelirdi. Şu an böyle benzeri husus mümkün değil” dedi.

“HBB DAMARLI EKONOMİK TABLOYA CAN SUYU OLABİLECEK KIRSAL KALKINMA HAMLELERİ YAPIYOR”

Şehrin içerisinde bulunduğu olumsuz hesaplı tablonun değişmesi için ceht harcadıklarını söyleyen Komutan Cenk, köyden kente göçün önüne geçebilmek ve kırsaldaki vatandaşların konuşu anlamda kendi kendine yetebilmesine şalter olabilmek için rustik kalkınma projelerini hayata geçirdiklerini söyledi.

Komutan Çarpışma, bu projeler kapsamında üreticilere fide, soy sop ve sıkıntılı matbua desteği verdiklerini açıkladı. 14 bin 500 aileyle sözleşmeli tarım yapıldığını bile belirten Uğraş, “Toprağın yumuşamasını sağlayan; topraktaki kireç ve sodyum klorür oranını düşüren ve verimliliğe şişman yardım sağlayıcı organomineral ayak tabanı gübresi üretiyoruz. İstiyoruz ki vatandaşlarımız kişi topraklarında kalsın; malını, mülkünü satıp şehre göçmesin. Kontratlı tarım yapılan ev sayısını 30 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Ürettikleri malı satamadıkları takdirde gurur garantisi da veriyoruz” dedi.

“HATAY SIĞINMACI SORUNUNDA HÜKÜMET TARAFINDAN YALNIZ BIRAKILDI”

Hatay’daki sığınmacılar için kente hükümet vasıtasıyla ekleme ayrımsız karşılık verilip verilmediğinin sorulması konusunda Başbuğ Çarpışma şu yanıtı verdi:

“Hiçbir bindi almadan yalnızca Hatay halkı için mevrut bütçeyi misafirlerimizle paylaşıyoruz. 3 kişiye yetebilecek geliri tığ yıllardır 4. kişiyle paylaşıyoruz. Suriye meselesi başladığında dönemin başbakanından randevu istedim. Ilk bana randevu verildi. Bilahare vazgeçildi. İktidar partisinin uray başkanıydım. Serhat şehrinde genişlik haddinden fazla ağırlık yaşayanların başında geliyordum. Birçok dava amacıyla Ankara’ya başvuruyoruz ve karşılık gelmiyor. Örneğin yararsız depolama sahası sorunumuz bibi çözülmedi. Çöp sahamızın patlama ve inkıraz riski var. Can ve para kaybına sebebiyet verebilir. Bu yararsız sahasının yerinin değişmesi gerekiyor. 4 ayrımlı saha önerdik hiçbirini akseptans etmediler, vadi göstermediler. Canip tarafa kullanılmamış bir düzlük ayırmak için ÇET raporunun çıkmasını bekliyorduk. Bakanlık bunun sonuçlanmasını rafa kaldırdı. Mahkemeye başvurduk murafaa bizi çın buldu. Bakanlık konuyu Danıştay’a götürdü. Danıştay bizi halkı gördü. ve onları yeniden sav açabilme hakkından menetti. Bu kadarı da görmezden geliyorlar” dedi.

“İNANDIĞIM DEĞERLERİN BEIS GÖRDÜĞÜ BİR YERDE DURAMAM”

Başbuğ Uğraş’a kudret partisi ile illet yolları ayırdığı soruldu. Çekişme, bu konuyla ilişkin “İnandığım değerlerin kötülük gördüğü tıpkısı yerde duramam” açıklamalarında bulundu.

“FARKLI İDEOLOJİLER ÜLKE MENFAATLERİ İÇİN BİR ARADA”

CHP çatısı altında olmaktan memnuniyet duyduğunu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisini tek antlaşma kırmadığını tabir fail Cenk, Budun İttifakı ile ilgili da şu sözleri söyledi:

“Bizi zamanında sıhhatli- sol, Alevi-Sünni, Kürt-Türk diye ayırıp çokça yordular. Ego bundan sonra bu ayrımının serencam bulmasını istiyorum. Şu dakika 6’lı masadaki bilcümle renklerin temsilcilerine ben çokça teşekkürname ediyorum. Haddinden Fazla selen benzeri iş yapıyorlar. Bu resim Türkiye Cumhuriyeti’nde herkesin örtmek istediği bire bir safiha. Herkesin zat ideolojisi var, dünya görüşü var. Kül bunları ayrımsız tarafa koyup mutluluk menfaatleri doğrultusunda yapmak için ayrımsız araya geldiler. Seçkin yerden gelen manipülasyona rağmen ayakta durdular. Ego hep umumi başkanlarımı tebrik kartı ediyorum.”

Share: