Serencam an haberi! Icra Vekili Karaismailoğlu: “20 yılda ülkemizin erişim ve enformasyon sektörüne 1 trilyon 631 milyar 580 milyon teklik envestisman yaptık”

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, birbirine bütünleşmiş iblağ ve enfrastrüktür sistemleriyle Türkiye’yi adeta baştan başa ördüklerini, 20 yılda ülkenin muvasala ve haberleşme sektörüne 1 trilyon 631 bilyon 580 milyon lira yatırım yaptıklarını belirtti.

Programlara süzülmek için Bitlis’e gelen Bakan Karaismailoğlu, Bitlis Çayı Viyadüğü şantiyesini ziyaret etti, incelemelerde bulundu.

Daha bilahare Bitlis- Baykan arası Köprü Yol Organize Segmenti Hakikat Töreni’ne katılan Karaismailoğlu, iblağ ve enfrastrüktür yatırımlarının selis devam ettiğini söyledi.

Yatırımlarla ülkenin dört bir köşesini bütünleşmiş tıpkısı altyapıyla birbirine bağladıklarını anlatan Karaismailoğlu, coğrafi avantajları kullanarak Türkiye’yi acun tecim yollarının hakimi konumuna yükselttiklerini vurguladı.

Ülkenin ayrımlı illerinde birçok yatırım ve hizmeti devreye aldıklarını tamlayan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

“Sadece ekimde İstanbul’de Pendik Sabiha Gökçen Hava Meydanı metro hattını hizmete aldık. 11 Ilk Teşrin Salı günü Çanakkale’bile Asos ve Troya tünellerini içinde barındıran Ayvacık Küçükkuyu yolu ile 50 dakikalık yolu 5 dakikaya düşürerek Bön Dağları’na çağ aldırdık. Cumartesi günü toplam 104 kilometre uzunluğa ehil, ortamında 14 güreşçi köprüsü ve 8 tünel bulunan, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, yolculuk süresini 35 an kısaltan Malatya- Hekimhan yolunu, ahzüita haset da mecmu 30 kilometrelik uzunluğa eş, Diyarbakır’ı bölgenin bildirme önemli ulaşım akslarına bağlayan, yolculuk süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Belde Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk.”

“Ülkeyi gün doğusu-garp diye ayırmadan bir bütün adına ele alıyoruz”

Im ve bakım şölenlerinin kesintisiz bitmeme edeceğini aktaran Karaismailoğlu, “Hangi mutlu bizlere ki sizlerle seçme görüşmemizde binlerce yıllık kadim medeniyetin izlerini taşıyan Bitlis’e yeni tıpkısı hizmetimiz oluyor.” dedi.

Karaismailoğlu, 20 yıllık hükümetleri döneminde, ülkeyi şarki-gün batısı diye ayırmadan ayrımsız hep adına ele aldıklarını kaydederek, şunları söyledi:

“Birbirine entegre iblağ ve altyapı sistemleriyle Türkiye’mizi adeta yeniden başa örüyoruz. 20 yılda ülkemizin muvasala ve danışma sektörüne 1 trilyon 631 bilyon 580 milyon liralık envestisman yaptık. Ülkemizdeki bölünmüş misil uzunluğunu 6 bin 100 kilometreden aldık, 5 katına çıkararak 28 bin 770 kilometreye ulaştırdık. Yağız yollarımızdaki tünel uzunluğu sadece 50 kilometreydi, bunu 13 katına, 663 kilometreye çıkardık. Köprü ve köprü yol uzunluğunu 311 kilometreden alıp 732 kilometreye yükseltiyoruz. Hükümetlerimiz döneminde mutluluk genelinde yaptığımız mefret yatırımlardan elbet Bitlis de adalet ettiği payı almakta. Bugüne büyüklüğünde Bitlis’in erişim ve iletişim yatırımları için 12 bilyon 520 milyon liraya mümasil gider yaptık. Hükümetlerimiz döneminde Bitlis genelindeki bölünmüş kat uzunluğunu 19 kilometreden alıp 302 kilometreye çıkararak 15 katına yükselttik. Hükümetlerimiz döneminde Bitlis’e ayrılan eriştirme bütçesini yaklaşık 40 hatim artırdık. Sonuç 20 yılda Bitlis’te, 359 kilometrelik biricik el imal ve iyileştirmesi gerçekleştirdik. 2 yegâne şişman, 3 bile koşa şişman görünmek için hep uzunluğu 5 bin 850 kilometreye vasıl 5 tünel inşa ettik. Tarihi Gazi Satma, Ulucami, Çağlar, Vakur Hamamı, Şerefiye 1 ve 2, Pamukçular, Hatuniye ve Alemdar köprülerinin restorasyonları devam ediyor. Bu restorasyonları yıl böylecene bitireceğiz. Bitlis’te yapımı devam fail 10 ayrı kişmiri yolunun toplanmış proje bedeli 5 bilyon 720 milyon liradır.”

“Burada makbul polat ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi”

Bitlis-Baykan beyninde yapımı süren viyadüğün önemine değinen Karaismailoğlu, “Bitlis Çayı Viyadüğü, bölgemizdeki Kuzey-Güney aksını oluşturan, Habur, Esendere, Gürbulak, Kapıköy temel kapıları ile alay malay, doğu illerinin cenup illerine ulaşımını sağlayıcı benzeri kavşaktadır. Tarihi İpek Yolu konumunda olan Bitlis-Baykan yolu güzergahında. Bitlis Çayı Viyadüğü 900 metre ve 2 bin 100 metrelik bağlantı yollarının yapılması yardımıyla okunabilen, emniyetli ve konforlu gezi ika imkanına kavuşacağız. Projemiz tıpkısı zamanda bölgenin ekincilik ve hayvancılığı ile gelişigüzel sosyoekonomik gelişimine birlikte yoğun katkılar sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bitlis Çayı Viyadüğü’nün “genişlik”lerin projesi olduğuna dikkati çekici Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Köprümüz, güçlendirilmiş kutu kiriş tipteki polat tabliyeli teknolojik köprüdür. Ayrımsız zamanda ilk defa, yüzdelik 3,82 eğimde, sübvansiyon-rastık yöntemi ile gerçekleştirilen 904 metre uzunluğunda, 15 bin 600 ton çelik geçer not biricik çıngı köprüdür. Burada makbul çelik ile 2 Eyfel Kulesi yapılabilirdi. Zaman ana törenini gerçekleştirdiğimiz köprümüz, yerel mühendislik, dizayn ve yapımıyla yüzde 100 yerli ve millidir. Bu yanıyla de hepimiz için, Bitlis’imiz için ayrı aynı gelgel kaynağıdır. Ulaşım ve tanıtma yatırımlarımızda doğu-batı ayrımı yoktur. Önceliklerimiz ihtiyaç ve kalkınmadır. Kömürhan, Ağın ve Nissibi köprüleriyle gelişigüzel, Bitlis Çayı Viyadüğü’nü bile teknolojik köprüler sınıfında mensur ettik. 2020 yılında Türkiye’nin bildirme faziletkâr köprüsü olan Beğendik, Botan Köprüsü’nü da süresince barındıran Küçüksu-Hizan- Pervari yolunu hizmete açmıştık. Bu şeklide Bitlis, Siirt ve Van illerimiz başta olmak için ülkemiz namına çok majör ayrımsız erişim projesini hayata geçirdik. Hizmete girdiği günden bu yana, Botan Köprüsü’nden 1 milyon 587 bin dil intikal yaptı. Aynı Botan Köprüsü ve bağlantı yolları kabilinden Bitlis’te yaptığımız bölünmüş yollar yardımıyla, sıla ve sevdiklerimize artık bayındır, emin ve çabuk tıpkı şekilde kavuşuyoruz. Ne mutlu ki sizlere adalet ettiğiniz hizmetleri sunmak bizlere kader oldu.”

Konuşmanın ardından, Vekil Karaismailoğlu, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, AK Tümen Bitlis milletvekilleri Cemal Taşar, Ünite Kiler ve hava amirleri ile birlikte Bitlis-Baykan arası Köprü Yol Organize Segmenti’nin kaynağını yaptı.

Share: