SEMERKANT – Cumhurbaşkanı Erdoğan Özbekistan’a geldi (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel tayyare “TC-TRK” ile TSİ 13.45’te, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Heybet Başkanları Zirvesi’ne özel mihman kendisine gelmek amacıyla Özbekistan’ın Semerkant kentine geldi.

Reisicumhur Erdoğan’ı, Semerkant Uluslararası Havalimanı’nda, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov, Başvekil Yardımcısı Camşid Hocayev, Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Gayrat Fazilov, Türkiye’nin Taşkent Büyükelçisi Olgan Bekar, Özbekistan’ın Ankara Büyükelçisi Alişer Azamhocayev ve başka yetkililer karşıladı.

Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret, Tecim Bakanı Mehmet Muş, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Kağan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Sıkıntı ve DOĞRU Öğür Umumi Komutan Yardımcısı ve Fırka Sözcüsü Ömer Polat birlikte Semerkant’a geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Reisicumhur Şevket Mirziyoyev’in davetine icabetle, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Oran Başkanları Zirvesi’ne hususi mihman adına katılacak.

Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü nezdinde, “diyalog ortağı” statüsünü elde ettiği 2012’den bu yana Türkiye’den doruk toplantılarına “Reisicumhur” düzeyinde ilk kez ortaklık olacak.

Şahika kapsamında, kâh liderlerle ikili görüşmeler yapacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın düzenlenecek Zirve Oturumu’nda da konuşacak.Share: