Semavi bayraklı plajlar artmaya bitmeme ediyor, zirvede Antalya var

Aktüel gökçe bayraklı kumbaşı sayıları belli olurken, 2022 yılında bu sayının 531’e yükseldiği kaydedildi. Yıllar içinde semavi bayraklı plaj sayılarının daim artış gösterdiği ise tespit edildi. Antalya 229 semavi bayraklı plaj ile zirvede düz aldı.

Medya izleme kurumu Ajans Press’in, Hars ve Turizm Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere bakarak, Türkiye’deki semavi bayraklı kumlu sayıları mahsus oldu. Sonunda 2022 itibarıyla Türkiye’nin 531 adet gökçe bayraklı plajı olduğu kaydedilirken, 2021 yılında bu sayının 519 olduğu saptandı. Yıllar içinde mavi bayraklı kumlu sayılarının sonsuz artım gösterdiği gözlenirken, gökçe bayraklı kumsal sayısı ile zirveye Antalya yerleşti. Sonunda Antalya’da 229 sayı gökçe bayraklı plaj olduğu açıklanırken, Antalya’dan sonra en çok gökçe bayraklı deniz hamamı 111 ile Muğla’da kaydedildi. İzmir 66, Ziyalı 36, Balıkesir 31, Samsun 13, Çanakkale 12, Mersin 11, Kocaeli’nde ise 7 skor semavi bayraklı kumsal bulunuyor. Bartın, Düzce, İstanbul, Kargaşa, Sakarya, Kırklareli, Van ve Bursa ise semavi bayraklı kumlu bulundurun ayrıksı iller oldu.

Ajans Press, mavi bayraklı plajlar ile ilgili basına yansıyan bilgelik adetlerini inceledi. Ajans Press kayıtlı ve online matbuat arşivinden derlediği bilgilere bakarak ile gökçe bayraklı plajlar ile dayalı bu sene sâdır bilgelik adedi 7 bin 991 kendisine kayıtlara geçti. Yıpranmamış gökçe sembol düzlük plajların özellikle yerli basında yansıma bulduğu gözlendi. Bacasız sanayi turizm ise bu sene medyada 1 milyon 200 binin üzerinde haber içeriğinde kayran aldı. – İSTANBUL

Share: