Şanlıurfa’da 30 Ağustos Galebe Bayramı mesajları

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Reisi Zeynel Abidin Beyazgül, Haliliye Şehremini Mehmet Canpolat ve Karaköprü Şehremini Metin Baydilli 30 Ağustos Galibiyet Bayramı zımnında ayrımsız kaygı yayımladı.

Başkan Beyazgül, Balaban Taarruzla başlayıp iri benzeri zafere dönüşen 30 Ağustos Galibiyet Bayramının 100. yıldönümünü kutlamanın değer ve mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Bu hümayun günün 100. sene dönümünde, ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşları tutmak amacıyla; ordumuzun bütün kahramanlarını yağmur ve minnetle elgin ediyorum. Tarihe altın harflerle yazılan bu galebe, bu vatanın evlatlarının istiklali ve istikbali için vatanını, canını hiçe farzımuhal vatanını seçkin şartta koruyacağını bir defa daha cümle dünyaya göstermiştir. Yeniden bu mücadele ve yengi milletimize asla pranga vurulamayacağını tüm dünyaya car etmiştir.” ifadelerini kullandı.

Haliliye Belediye Başkanı Canpolat ise 30 Ağustos’un, Gazi Mustafa Eksiksizlik’in önderliğinde zaferle sonuçlanmış ve gün sahnesinden silinmeye çalışılan milletimizin tarihe vurduğu damganın adı olan Galebe bayramı olduğunu belirtti.

Canpolat, mesajında şunları kaydetti:

“Bundan 100 sene önceki yedi düvele alın pekâlâ ki var olma mücadelesi verdiysek deminden dahi sadece zat coğrafyamızda değil Dünya arenasında söz sahibi olduğumuzu yedi düvele göstermiş bulunuyoruz. Çokça kıymetli hemşehrilerim. Sizlerin da malumudur kim, bizler kavim yerine bağlantı ve beraberlikte Halas mücadelesinde; Urfa’da, Antep’te, Maraş’ta, İzmir’de, Aydın’da ve yurdun dört bir birlikte gösterdiğimiz savaşım ile dünyaya denk ergin bire bir milletiz. Türk milleti asla ve kat’a esarete sorumluluk eğmemiştir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Eksiksizlik kalkışmak üzere Başkomutanlık Saha Muharebesi’nin birlik şehitlerine ve ebediyete derk etmiş gazilerimize ve bu vatan üzere canını feda fail, kanını döken, ter döken parçalanmamış ecdadımıza ‘Ruhları çalgılı çağanaklı olsun’ diyor ve gene Zafer Bayramı’mızı kutluyorum.”

Karaköprü Belediye Reisi Baydilli üstelik 30 Ağustos Yengi Bayramını kutlayarak, mesajında şunlara düzlük verdi:

“30 Ağustos Zaferi, herkesin bittiğini düşündüğü, çıngı bürümek için birbiriyle yarıştığı aynı ülkenin küllerinden doğuşunun, milletin kimsenin yardımı olmadan kendi imkanları, azmi ve cesaretiyle verdiği bağımsızlık mücadelesinin sembolüdür. Bu galebe tıpkı zamanda milletimizin canından öte gördüğü vatan topraklarına ahali sürülmesine şerait hangi olursa olsun izsin verilmeyeceğinin birlik dünyaya ilanıdır. Vatanımızın birliği ve milletimizin bağımsızlığı uğruna verilen mücadelenin kazanıldığı bu manidar zaferin yıldönümünde, ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşlarını, kanları ile bu toprakları yurt özne muazzez şehitlerimizi ve gazilerimizi yağmur, şükran ve şükranla anıyorum.”

Share: