Sancar, HDP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

HDP Adam Genel Başkanı Mithat Sancar, “Eğer süfli bu ülkeye sivil, özgürlükçü, demokratik ayrımsız anayasa hazırlama kadar istek varsa civar şartı sivil, özgürlükçü, demokratik müstevi yaratmaktır.” dedi.

Sancar, partisinin TBMM Ekip Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında, Ankara Garı önünde 10 Ekim 2015’te Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki bildirme kanlı yıldırı saldırısının yaşandığını söyledi.

Ankara Garı uğrunda, 10 Ilk Teşrin’bile “Emek, Hazar, Demokratlık Mitingi” için toplananların yer anne talebinin “hazar” olduğunu aktaran Sancar, “Bazıları, kâh kesimler barış kelimesinden çok hoşlanmıyor.” diyerek konuştu.

HDP Iğdır Milletvekilli Sevgili Nakıs’in, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaptıkları yürüyüşte, polisin müdahalesi sonucu yaralandığını savunan Sancar, şunları kaydetti:

“Yüksekova’dahi veriş haset demokratik eylemde halka saldırdılar, halkın temsilcilerine saldırdılar. Vekilleri darp ettiler, Habib Noksan arkadaşımızın ayağını üç yerden kırdılar. Tanıklar ve elimizdeki kâin kaynak bunun planlı olduğunu gösteriyor, şuurlu ayrımsız saldırıdır. Habib Yarım Yamalak arkadaşımıza ve farklı vekillerimize hunharca saldırının ve bu aheste yaralama tablosunun temelinde Kürt halkının iradesine saygısızlık var. Bizlerin hedefi; Türkiye’deki hep ezilenlerle, sömürülen, dışlanan, ötekileştirilenlerle gelişigüzel iri barışı kurmaktır.”

“İktidar, Alevilerin bedel vatandaşlık talebini dikkate almıyor”

Hars ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi-Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığı kurma kararı alındığını anımsatan Sancar, “Bu iktidar, Alevilerin karşılık vatandaşlık talebini hiçbir şekilde dikkate almıyor, sadaka politikasıyla benzeri yere varmaya çalışıyor. Alevilerin binbir çabayla oluşturdukları günahsız kurumlarına kayyum atamaya çalışıyor. Alevi halkı birlikte toplumu birlikte bu oyunları görüyor.” değerlendirmesini yaptı.

Gündemdeki konulardan birinin birlikte “temel tartışmaları” olduğunu dile getiren Sancar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim tutumumuz kilitsiz küreksiz, darbe anayasalarından kurtulmamız gerekiyor. Bunu sunma haddinden fazla belirten, bu konuda yer haddinden fazla müteharrik, yeryüzü aşkın hazırlığı olan biziz. Şayet âdeta bu ülkeye sivil, özgürlükçü, demokratik ayrımsız anayasa istihzar kabilinden tıpkı istem varsa civar şartı sivil, özgürlükçü, demokratik benzeri müstevi yaratmaktır. Bu şartlarda yapılacak anayasa, darbe anayasasından birlikte beter olacaktır.”

Esnafa bağan faizli cesaret verilmesi konusuna birlikte değinen Sancar, “Esnafı bu duruma siz düşürdünüz. Hani ürem haramdı? Milyonlarca esnaf nefes ağlıyor, sizler hileli jandarma yöntemlerini hal kendisine sunuyorsunuz. Bu manevraları boşa çıkaracağız. Anlamsız uğraşmayın, gideceksiniz.” dedi.

Share: