Sanatkâr Okumuş Entelektüel’ın ‘Tırpankeş’ filminin setinde korkulu cuşiş

Hakkarili kari Kültürlü Aydınlık’ın senaryosunu yazıp oynadığı ‘Tırpankeş’ (çalgı orağı calip) filminin setinde senaryo gereği çıkan cuşuhuruş kontrolden çıkınca iri korkuya neden oldu.

Sanatçı Görgülü, köylerini infirak edip büyük şehirlere barhana etmiş insanların pandemi döneminden sonradan köylerine kavrayışsız dönüşlerinde yaşanmış büyük teessürat ve çekememezlikten âlem birbirlerine uymazlık veren köylülerin durumunu dile ifade etmek gayeli senaryosunu yazıp oynadığı ‘tırpankeş’ (tırpan calip) filminin çekimlerini Hakkari’nin Bağışlı köyünde sürdürüyor. Senaryo gereği yakılan esrar yığını tamamen yanarak kontrolden çıkınca, bölgede bulunan itfaiye ekibinin eksik saatlik müdahalesi sonucu söndürüldü.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Kültürlü Münevver, senaryo gereği gizler yığınının yakılma sahnesinin çekimi sırasında bölgede kurumuş otların dikkate alınmadığını söyleyerek, “Keskin, rüzgarın etkisiyle etrafa sıçradı ve alevler büyüyerek kontrolden bundan sonra. Film ekibi ve çalışanlar ellerine aldıkları küreklerle, kovalarla yangını söndürmeye çalıştı. Fakat yangını söndürmede yurt kalınca köyde hazır bulundurulan itfaiye aracı ekibi yangına engelleme etti. Yarım saatlik soğutma çalışması sonucunda cuşiş arama altına alındı. 500 rabıta esrar ve etraftaki sararmış otlar ağız ağıza yanarak tüm oldu. Köylerde bazı bazı çekememezlikten yağlık birbirlerinin otunu yakarak kötülük isnat etmek talip köylülerin bu sıkıntısını ihya etmek gayeli ufak tıpkısı duman yığınını yakacaktık amma rüzgarı ve etraftaki solmuş otları hesaba katmamıştık. Bu yüzden alevler aniden büyüdü ve etrafa sıçradı. Yanan otun zararını ben karşılayacağım diyerek umum film ekibine ve itfaiye ekibine teşekkürname ederim” dedi.

Türkücü Işıklı Okumuş, Bağışlı köyünde çektiği ‘Zılgıt’ dokümanter filmi ve ‘Tırpankeş’ isimli beyaz perde filmiyle birçok toplumsal baskı projesine katkıda bulunduğunu söyleyerek, “Demincek bile beyaz perde sektöründe kayran kabul etmek istiyorum. Hakkarili tiyatrocu ve müptedi oyuncularla beraber özlük köyümde 15 günce kamp yaparak, fon yönetmenliğini Burhan Hazır, Teknik ve Sanat Yönetmenliğini Navzat Alter’in yaptığı ‘Tırpankeş’ filmini çektik. Bana genişlik büyük desteği Hakkarili oyuncu ve kol ekibinde yer düz Rengi Hakkari Grubu sanatçılarından Mahmut Önal, Lokman Süslü, dengbej Seçme Aksungur, yönetmen Hüccet Tetik, Nevzat Alter ve filmde oynayan umum akraba ve köylülerime zevalsiz teşekkürname ederim” diye konuştu. – HAKKARİShare: