Salda Gölü’nde âlem gözlemi yapılıyor

Burdur’un Yeşilova Kaymakamlığınca Salda Gölü kıyısında “Gökevi Feza Çadırında Gökyüzüne Gezi” adlı gözlem etkinliği düzenlendi.

Dün teleskopla gün gözlemiyle başlayan etkinlik, Beyaz Adalar bölgesindeki terasta akşam ezanı eğin ay, arkası sıra tün gusto parkında ay ve seyyare gözlemiyle bitmeme etti.

Gözleme katılan Kaymakam Erdem Yenisoy, gazetecilere, amaçlarının ilçedeki öğrencileri ve gençleri astronomi, gök bilimleri, rasıt ve gökeviyle takdim etmek olduğunu söyledi.

Etkinliğin 3 gün süreceğini tamlayan Yenisoy, oluşturulan gökevi çadırında katılımcılara dünyanın oluşumu, gündüz sistemine dair belgeseller da izleteceklerini anlattı.

Türkiye’nin sonuç yıllarda yıldız bilimi ve gök bilimleri çalışmalarında “Tığ birlikte varız.” demeye başladığını vurgulayan Yenisoy, şunları kaydetti:

“Bu alanda ülkemiz, TÜBİTAK Millî Observatuvar ve Gün Doğusu Anadolu Rasathane projeleriyle çok aheste yol katetti. Salda’nın ilçemizde bulunması bizim için iri yıldız. NASA’nın 2020’üstelik Salda’nın Mars’taki bire bir göl çanağına benzerliğini söylemesiyle, Salda bir nice feza çalışmasına eşlik edecek. Şu zaman bulunduğumuz bölgeye benzeri marifet merkezi kuracak. Bu minval kurulmadan ilk ilçe halkı ve gençleri namına ‘hazırız’ buyurmak, astronomi ve uzay bilimlerinde herkesin vukuf sahibi olmasını icat etmek, farkındalık sağlamak istedik. Hem bölgemize gelen turistlerden, halkımızdan hem birlikte öğrencilerimizden alçak ortaklık var. Öncelikle etkinliği 3 zaman olarak başlattık, okullar açılınca da yıl süresince bitmeme edeceğiz.”

Etkinlikte memur ehlihibre gök bilimci Mohammad Shameoni Niaei ise önce bölüm gökevi çadırında öğrencilere belgeseller izlettiklerini belirterek, “Ay, Jüpiter ve Zühal gözlemi yaptık, henüz sonra açık gözle gökyüzünü anlattık. Yıldız kuşkusuz bulunur, bando yıldızlarından görünenlerin adlarını söyledik.” ifadelerini kullandı.

“Salda farklı bire bir gezegene aitmiş kabil”

Ankara’dan Salda’ya gelen Musa Özüpek da gölü haddinden fazla beğendiğini, beklentisinin üzerinde adamakıllı bulduğunu söyledi.

Salda Gölü’nün “farklı tıpkı gezegene aitmiş kabilinden” göründüğünü anlatan Özüpek, “Teleskopla gökyüzüne bakmayı ilk defa deneyimledim. Buradan ayın görüntüsü da emniyetsiz delici.” diyerek konuştu.

Etkinlik, bugün Ormanevi’nde, yarın dahi umum plajında devam edecek.Share: