Sakil suların “kanıt avcısı” polisleri: “Kurbağa adamlar”

FİKRET KAVĞALI – Adana Inanma Müdürlüğü Sualtı Kadro Amirliğinde memur “kurbağa adamlar” diyerek anlatım edilen balık adam polisler, su altındaki delillerin bulunması, boğulma tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve dominant olayları kabilinden çokça değişik alanlarda ruh yürütüyor.

Amirlik bünyesinde işyar 8 dalgıç polis ve 6 “sefine adamı”, akarsu altındaki mütehammil görevlerini her abuhava koşulunda yürütebilmek için ahenktar şekilde egzersiz ve eğitimler gerçekleştiriyor.

Dalışlar yaparak kendilerini daim formda markajcı “kurbağa adamlar”, Seyhan Baraj Gölü’nde sakil neşelilik yürütüyor.

En yoğun emek yaptıkları Seyhan Nehri’nin bile meydan yer tütsülü ve aynasız olmasından âlem “münasebetsiz suların tutamak avcıları” olarak anılan balık adam polisler, Adana’nın birlikte Hatay ve Osmaniye’yi bile havi gravite sahalarında görev yapıyor.

Gece saatlerinde birlikte plonjon yapabilen takım, akarsu altındaki delillerin bulunması, boğulma tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve hâkim olayları gibi çokça değişik alanlarda faaliyet yürüterek Emniyet Müdürlüğüne alçak katıyor.

“Suya atılmış yanlışlık delillerini arıyoruz”

Dalgıç polislerden Oktay Utanmaz, AA muhabirine, “kurbağa adamlar”ın Inanma Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yazılı ve telaki sınavı ile pek fiziksel testlere tabi tutularak seçildiğini söyledi.

Görevleriyle ait teknolojik gelişmeleri üstelik yakından izleme ettiklerini vurgulayan Ekti, “Bizim görevimiz öncelikle suda kaybolan şahısların donmuş bedenlerini ulaşmak. Suya atık yanlışlık delillerini arıyoruz ve izzet büyüklerinin geçişi esnasında köprü, menfez kabilinden yerlerde bomba araması yapıyoruz.” dedi.

“Bize ‘şüpheli suların kanıt avcıları’ deniyor”

Polis Güçleri memuru Oktay Oytan dahi kısaca 3 yıldır “kurbağa adam” olarak görev yaptığını rapor ederek, “Inanma Teşkilatının bu seçme biriminde çalıştığım üzere hava duyuyorum. İşimiz beribenzer pres. Bu branşa taşımak amacıyla it canlı sınavlardan geçiyoruz, bu sınavların aşamalarında amirlerimizin hiçbir şekilde iltimasları olmuyor ve yer dolgunca şekilde yetişmemizi sağlıyorlar.” diye konuştu.

Su altında çalışmanın zorluklarını anlatan Oytan, şunları kaydetti:

“Görevlerimizden biri de suya atık cürüm delillerini intikal etmek. Suçluların geçmiş ilkin aklına gelen öz, suya atılmış delillerin çıkarılamayacağı, ancak teşkilatımız bu şekilde düşüncelerin hepsini boşa çıkarmaktadır. Bize ‘yabansı suların delil avcıları’ denmektedir, hiçbir şekilde hiçbir delilin bizim elimizden kaybolduğu görülmemiştir. Elimizden geldiğince çıkarmaya çalışıyoruz. Boğulan vatandaşlarımızın akarsu yüzeyine çıkartılması bizim görevlerimiz beyninde saha alır. Gemilerin zir karina kısımlarında patlayıcı maddelerin, eroin maddelerinin teşhisi ve çıkartılması de bizim görevimiz.”

Polis Güçleri memurlarından Erdoğan Özcan birlikte boğulma vakalarına cebin toplumu üstelik bilgilendirdiklerini anlatarak, “Burada en haddinden fazla göreve çıktığımız anons boğulma vakası. Hele 7-17 gözyaşı grubu sulama kanalında yüzüyor. Adana İl Emniyet Müdürlüğü kendisine onları ücretsiz şekilde sunma yakın yüzme havuzlarına götürüyoruz. Onları bilinçlendirmek amacıyla elimizden geleni yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: