Sakarya’da kentsel transformasyon kapsamında 300 bin bina incelemeye makbuz

Sakarya Büyükşehir Şehremini Ekrem Cesim, kentsel tahavvül çalışmaları kapsamında 300 bin yapıyı incelemeye aldıklarını ve şehrin çatı envanterini çıkardıklarını bildirdi.

Makro, 17 Ağustos 1999’da meydana gelen Marmara Depremi’nin 23’üncü yılı zımnında yaptığı açıklamada, benzeri acıların yaşanmaması amacıyla kentsel dönüşümde vazifeli birimlerle kesiksiz proje ürettiklerini belirtti.

Felaketlere davranmak ve Sakarya’yı buna makul mimariyle tasarım gelmek üzere gereken adımları attıklarını aktaran Koskocaman, AFAD ile Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca transformasyon için uçucu devlet seçildiklerini hatırlattı.

Olası afetlere hazırlık kapsamında şehrin bina envanterini fehmetmek için harekete geçtiklerini duyuran Balaban, “Pilot el seçildikten sonra 300 bin yapıyı incelemeye aldık. Sakarya’mız deprem kuşağında düzlük alıyor. Beklenen İstanbul depremi amacıyla da riziko teşekkül ediyor. Bu yüzden dikey mimarinin yanında yatay mimariyi savunuyor, planlarımızı bu yönde yapıyoruz.” ifadesini kullandı.

Ekrem Muhteşem, jeofizik uzmanları ve sarsıntı bilimcilerin açıklamalarını yakından takip ettiklerini belirtti.

Şehrin daha zihayat aynı çatı stokuna eş olması amacıyla projelerinin sürdüğünü bildiren Majör, şunları kaydetti:

“Yer Sarsıntısı Riziko Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Ofis Başkanlığımız ile şehirdeki ılımlı hasarlı, hasarlı binaları tespit ediyor, riziko haritamızı oluşturuyoruz. Bu projeyle Türkiye’bile ilk olacak ve kentin bina envanterini çıkararak transformasyon için muhteşem tıpkı aşama atacağız. Baştan bir acıları yaşamamak için konuyu balaban bire bir hassasiyetle izlem ediyoruz.”

Share: