Sakarya Valiliğinden hurda ve atık gereç toplayıcılarına ilişik düzenleme duyurusu

Sakarya Valiliği, hurda ve atılmış materyal toplayıcılarına yönelik belirlenen kriterleri açıkladı.

Valilikten yapılan açıklamada, devlet genelinde sağlık ve güvenliğin, asayişin, amme esenliğinin ve sağlığının, gidiş geliş güvenliğinin sağlanması için hurda ve atık gereç toplayıcıların uyumlu mukayyet ve makul bire bir düzende çalışmasını keşfetmek için lazım düzenlemelerin yapıldığı belirtildi.

Hurda ve atık malzeme çokluk faaliyetlerinde bulunacakların kaymakamlık şehremaneti polis müdürlüklerine başvurarak müsaade alması gerektiği dökme açıklamada, zabıta müdürlükleri aracılığıyla müsaade sunulan kişilerin bilgilerinin pusat altına alınarak kaymakamlık itimat müdürlükleri ve kaza açıkgöz komutanlığı ile güncel namına paylaşılacağı kaydedildi.

Faaliyetlerin izin alınan kaza sınırları içerisinde yürüteceği tamlanan açıklamada, “Cıvıltı izni sunulan şahıslara ilçe uray başkanlığı eliyle ücretsiz olarak yan kartı ve engin görünürlüğü artıracak bir tane tip ve tek renkte reflektörlü yelekler verilecek, yeleklerin civar ve ense kısmında orostopolluk ile ilçenin ismi bulunacak. Bu bilgiler kaymakamlık belediyelerince araç altına alınacaktır.” ifadesine vadi verildi.

Açıklamada ayrıca, kıyı kartlarının yabancılar eliyle kullanılamayacağı vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

“Hurda ve atık kağıt toplama için faaliyet izni sunulan kişiler, 1 Nisan-30 Eylül tarihlerinde 08.00-20.00 saatlerinde, 1 Ekim-31 Mart tarihlerinde ise 08.00-18.00 saatlerinde çalışacaklardır. Hurda ve atılan kağıt atılmış gereç toplamasına cevaz sunulan şahıslar, materyal toplamak üzere yararsız konteynerleri içerisinden malzeme ahzetmek üzere çöpleri dağıtmayacak kasaba kirliliğine amil olmayacaktır.”

Kararın, gelişigüzel ilgisiz ve belirsiz şekilde hurda ve atılan materyal toplanmasının önüne boşamak amacıyla alındığına değinilen açıklamada, üzerine üç posta yönetimsel muamele yapılan dirilik yahut kuruluşun faaliyetine son verileceği bildirildi.

Share: