Sağlam yolları bu misil çandır hayvanları üzere aştılar

Dokuz Canlı yolları bu öğün aşılanmamış hayvanları üzere aştılar

Gümüşhane’de off-road kulübü sporcuları 2 bin 300 metre rakımlı karla ciltli zirvelere aşılanmamış hayvanları üzere ot, kuşlar amacıyla buğday bıraktı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’de off-road kulübü sporcuları normal araçların ulaşamayacağı noktalara arazi araçları ile çıkarak yaban hayvanları üzere yem çalışması yaptı.

Yaban hayvanlarının beslenme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Türkiye’deki off-road camiası süresince başlatılan yer okuma çalışması kapsamında Kayseri, Kalaba, Tokat kulüplerinin peşi sıra Gümüşhane Off-Road Kulübü da etkinliğini yaptı ve Çarşamba Off-Road Kulübüne vadi okudu.

Torul ilçesine sınırlanmış Kocadal köyünden Tersun Dağı zirvelerine orman ortamında karlı ciltli yolları aşarak revan sporcular arada sırada arızalanan araçlarını kendi imkanlarıyla yaparak yollarına bitmeme etti.

Tabiat Siper ve Milli Parklar Büro Müdürü İlbeyi Kültürlü ve İl Güvenlik Müdürlüğü bünyesinde kurulan Kasaba, Doğa ve Hayvanları Esirgeme Polisliği Seksiyon Amirliği görevlilerinin de katıldığı programda ara sıra sis, kimi zaman tarih, arada sırada dahi kar yağışı altında 2 bin 300 metre rakımlı noktaya arazili araçlarıyla dayanıklı yolları aşarak vasıl sporcular araçlarında taşıdıkları maden ve ekmekleri melez hayvanları amacıyla, buğdayları üstelik kuşlar için zirvedeki uygun noktalara bıraktı.

Ağır şita şartlarında normal araçların ulaşamayacağı zirveye ulaşan ve tıpkı sonraki hedefi devlet merkezinde 60 kedilik pisik evleri yarmak kendisine belirleyen GÜMOFF üyesi sporcular ağızotu çalışmasının ardından karla ciltli zirvelerde off-road yaptı.

“Yemlerin akilane noktalara ve akıllıcasına hayvanlara ulaşabilmesi amacıyla izinli kurumlarla alay malay akım ediyoruz”

Gümüşhane Off-Road Kulübü Motor ve Doğa Sporları Derneği olarak Tersun Dağı bölgesinde karışık hayvanlarına yemleme çoğaltmak amacıyla ulaştıklarını kaydeden kulüp başbuğ yardımcısı Alper Akçay, “Türkiye’deki offroad kulüplerinin Kayseri’da başlattığı, Kalabalık ve Tokat ilinde bitmeme eden ve dördüncü ayağı Gümüşhane’ye uzanan doğadaki hayvanları besleme, sosyal farkındalık oluşturabilme düz okuma kampanyası kapsamında biz üstelik Gümüşhane namına şu dakika 2 bin 300 rakımda bulunan Tersun Dağı bölgesinin iç kesimlerindeyiz. Buraya yansımak banal çokça baskı oldu. Araçlarımız bu mukavim posta koşullarına donanımlı ve ekibimizin de istekli olmasıyla buraya büyüklüğünde ulaştık. Doğa Himaye ve Milli Parklar İl Müdürlüğümüz, Emniyet Teşkilatımızın HAYDİ birimiyle buradayız. Bu yemlemeleri biz istekli destek alarak makul noktalara ve makul hayvanlara ulaşabilmesi amacıyla bu birimlerle bu arada akıntı ediyoruz. Doğadaki hayvanlara faydalı olmak isterken mezun birimlerden bindi almanız geçişsiz kim bu suret organizasyonları yapıyorken faydadan çok zararınız dokunmasın” dedi.

“Bu doğada bu sporu yaparken doğada yaşayan bu canlılara birlikte gerekli özeni ve hassasiyeti gösteriyoruz”

GÜMOFF adına Çarşamba Off-Road kulübüne saha okuduklarını ifade fail Akçay, “Gümüşhane offroad kulübü yerine kurulduğumuzdan beri bir nice içtimai güçlük projesi gerçekleştirdik. Yardım kampanyaları, Ramazan yardımları üzere. Offroad doğayla yapılan benzeri spor. Huy harici yapabileceğimiz aynı spor değil. Dayanıklı koşullarda yapılan bire bir spor. Bu doğada bu sporu yapıyorken birlikte doğada tüvana bu canlılara vacip özeni ve zaruri hassasiyeti göstererek bunları düşünmemiz geçişsiz. Kulüp yerine bu farkındalık oluşturabilmek üzere bu hafta birlikte bu etkinliğimizi yaptık. Bundan sonraki süreçte dahi etkinliklerimiz olacaktır” diye niteleyerek konuştu.

“60 kedi için pisik barınağı yaptırıyoruz”

Kulüp Başkanı Recep Delicesine ise GÜMOFF olarak kayran okumalara cebin Tersun Dağının zirvelerine çok balaban zorluklarla ulaştıklarını belirterek, “Bu haftaki programımız çandır hayvanlarını yemlemekti, görevimizi tamamladık. Yemeden Içmeden doğadaki çandır hayvanları değil, şehirdeki sokak hayvanlarını bile fikren benzeri sonraki programımızı şehirdeki kediler üzere 60 kedi için kedi barınağı yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Kış boyunca faziletli köylere giderken ağızotu bırakacağız, çaça bırakacağız, savmak bırakacağız”

Etkinliğe katılan sporculardan Cengiz Karasapan da “Zorluklarla geldik. Üzerimize düşeni yaptığımıza inanıyoruz. Bu burada bitmedi. Metrukiyet edilmiş yahut nüfusu azalmış köylerde küsurat köpekleri, kedileri, kar cihetiyle yüksek köylere giderken yemleme, mama, paketlemek bırakacağız. Gümüşhane’da kedi evleri eksikti. Tığ ona de umum attık ve 60 kedilik kedi evleri yaptırıyoruz. İnşallah haftaya üstelik onları koyacağız. Doğayı seviyoruz, doğada olmaktan mutluyuz” dedi.

“Yiyoruz içiyoruz, eğleniyoruz amma doğadaki hayvanlarımız birlikte unutmayalım”

Bire Bir ayrıksı sporcu Basiret Arslan dahi “Zaman aşılanmamış hayvanlarını yemlemeye geldik. Değişik kulüpler bu konuda bize kayran okumuşlardı. Tığ üstelik buradan Çarşamba kulübüne meydan okuduk. İnşallah onlar de gerekeni yaparlar. Normal bire bir aracın buraya gezinti şansı yok. Tığ de bu arabalar doğrusu güçlendirerek buralara çıkıyoruz. Lastiği olsun, yükseltmeleri olsun ağırlık yollardan geldik buraya. Mahdut yollardan buralara gelmedik. Topluma şunu beyan etmek istiyorum: Yiyoruz içiyoruz, eğleniyoruz ama doğadaki hayvanlarımız birlikte unutmayalım” diyerek konuştu.

Share: