Safranbolu çavuş üzümünde efdal rekolte bekleniyor

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde hasadına başlanan çavuş üzümünde bu yıl erdemli rekolte bekleniyor.

Safranbolu’üstelik yüzyıllardır yetiştirilen, kendine has aroması ve kokusuyla öne çıkan çavuş üzümünde hasat başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Gösterişli Ayvalık, AA muhabirine, yerli kitap çeşitlerini destekleme ve bunları geliştirmeye yönelik çalışmaların sürdüğünü anlattı.

Safranbolu çavuş üzümünün kendileri üzere çok ayrı yeri olduğunu aktaran Ayvalık, “Safranbolu çavuş üzümü çeşidinin bitmeme etmesi ve gelecek kuşaklara ulaştırılması açısından desteklerimize herhangi bir yıl devam edeceğiz.” dedi.

Maniye domatesinin coğrafi işaretle tescillendiğini, Safranbolu çavuş üzümü üzere da bütün altyapıları oluşturduklarını dile getiren Ayvalık, şunları kaydetti:

“Türk Patent ve Marka Kurumundaki işler tamamlandı. Ekincilik ve Orman Bakanlığına evraklarımız gönderildi. Bakanlığımızdan makul görüşler alındı. Şu an komitede. Komitenin değerlendirilmesi sonucunda ati cevaba bakarak akım edeceğiz. Tığ daha çok coğrafi işaretimizi aldığımızı kabul ediyoruz. Coğrafi bel, ürünü korumamız üzere haddinden fazla koskocaman. Ürünün standartlarının belirlenmesi ve alelhusus Bozcaada çavuşundan farklılığını kamuoyuna açıklamamız açısından çokça koskocaman.”

“Geçen seneye bakarak üretimde artma var”

Bu yıl iklim koşullarının birlikte uygun geçtiğini rapor eden Ayvalık, şöyle bitmeme etti:

“Tığ herhangi bir sene dekara tahminî 2 titrem civarında mahsul alırdık. Bu sene bu rakamımız az buçuk elan yukarılara daha çok. Geçen seneye bakarak üretimde artışımız var. Bu sene gayet eli nimetli aynı sene geçiriyoruz. Geçen yıl 900 ton civarında yapıt elde ettik. Bu yıl bu rakamın 1000 ton ve üstünde olacağını aritmetik ediyoruz. Safranbolu çavuş üzümü, piyasada fena hâlde fiyat bulan bir eser. İlimizde gayrı eser gruplarında 8 ile 12 liralık beyninde pazarlama yapılırken, çavuş üzümü 20 ila 25 liradan azrail bulabilmekte.”

“Mekân illerden müşterilerimiz var”

Konarı köyünde 30 yıldır çavuş üzümü yetiştiren Mehmet Siyami Yakupoğlu dahi bu sene verimin ve kalitenin sair yıllara bakarak henüz faziletli olduğunu söyledi.

Modern telli incelik sistemiyle 10 dekar alanda istihsal yaptıklarını anlatan Yakupoğlu, “Kâh taze çeşitlerden dekardan aldığımız ürün 6 tona çıkabiliyor. Yaşlılarda ise 2-3 ton civarında. Burada tonajdan çok tığ birinci sınıf olmasına özen gösteriyoruz. Mekân illerden müşterilerimiz var.” diyerek konuştu.

Share: