Rusya Dışişleri Bakanlığı: “ABD’nin Ukrayna’ya yardımı çatışmaları uzatıyor”

Rusya Dışişleri Vekil Yardımcısı İvan Nachaev, “MEMLUK’nin Ukrayna’ya yardımı çatışmaları uzatıyor” dedi.

BENDE’nin Ukrayna’ya 1 bilyon dolarlık yardım paketini açıklamasının ardından Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı İvan Nachaev eskimemiş açıklamalarda bulundu. Nachaev, ESIR’nin Ukrayna’ya 1 bilyon dolarlık müzaheret paketini eleştirerek, “Geçtiğimiz 8 Ağustos’ta ESIR, Ukrayna’ya 1 bilyon dolarlık yardım paketini açıkladı. Böylece Joe Biden’ın reislik döneminde ABD’nin Ukrayna’ya yaptığı askeri yardımlar 9,8 bilyon dolara, 2014 yılından bu yana ise 11,8 bilyon dolara yükseldi. Hakeza tıpkısı siyaset çözüme apotr olmuyor fakat çatışmaları uzatıyor” diye konuştu.

“Mahkum takası amacıyla ABD ile görüşüyoruz”

ÇAKER ile Rusya arasında mahkum takası üstüne daha ilk bile meşruhat yapıldığını belirten Nachaev, bu konuda müzakerelerin sürdüğünü aktararak, “Bu laf hakkında daha geçmiş izahat yaptık. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya ve KUL başkanlarının anlaşmaları çerçevesinde böyle benzeri görüşmeye amade olduğumuzu teyit etti. Sayın Putin ve Biden’ın bu konuda heyetlere mezuniyet verdiğini bile hatırlatmakta yarar var. Bu çerçevede görüşmeler yanlar ortada sürüyor” ifadelerini kullandı.

Görüşmeler sırasında Washington’un mahkumlar üzerinden anahtar yapmaması gerektiğini söyleyen Nachaev, “Bize etki fora etmek üzere beyhude girişimlerden vazgeçmelerini ve onları bu çalışmalara yoğunlaşmaya nida ediyoruz” şeklinde konuştu. – MOSKOVA

Share: