Reisicumhur Erdoğan’ın üzüm fiyatını açıklayacağı Manisa’da heyecanlı bekleyiş

Manisalı üreticiler, çekirdeksiz zayıf üzüm fiyatlarını Manisa’ya gelerek açıklayacak olan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretini merakla bekliyor.

Manisa’nın dünyaca adlı çekirdeksiz Sultaniye üzüm hasadı önceden toplanan üzümler Manisa Ovasında kurulan sergi alanlarında kurutulmaya başlandı. Manisa Ovasını rengarenk bire bir görüntüye kavuşturacak olan kurutma işlemleri bire bir yandan hızlı hızlı bitmeme ederken, 20 Ağustos Cumartesi Haset Manisa’ya gelerek ark üzüm taban fiyatlarını açıklayacak olan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı fiyat üreticiler tarafından merakla beklenmeye başlandı.

Manisa’nın Saruhanlı ilçesine kapalı Kumkuyucak Mahallesinde çekirdeksiz Sultaniye üzüm hasadı ve kurutma işlemlerinin yapıldığı bağları mülakat ederek çalışmalar üzerine hikmet kayran Saruhanlı Ekincilik Odası Başkanı Aydoğan Kari bu seneki rekoltenin güzeşte seneyle bire bir olacağını hesap ettiklerini söyledi.

Saruhanlı’nın ‘Üzümün başkenti yerine patentli tıpkısı kaymakamlık olduğuna vurgu işleyen Saruhanlı Tarım Odası Başkanı Aydoğan Okuyucu, “Saruhanlı, üzümün başkenti olarak patentli benzeri kaymakamlık. İlçemizde genişlik er üzüm hasadının yapıldığı Kumkuyucak Mahallemizdeyiz. 2022 yılının cümle çiftçilerimize hayırlara kurgu olmasını diliyorum. İlçemizde 110 bin dekar alana mail tıpkısı yerde üzüm hasadı yapılacak. Kumkuyucak Mahallemizde hasat biraz er başlıyor. Diğer bölgelerimizde ayın 15’inden, 20’sinden sonraları eksiksiz namına başlayacak üzüm hasadı. İlçemiz birinci sınıf üzüm yetiştiren bir ilçe. İnanıyorum ki bu yıl ilçemizde yetişen üzümlerimizin hiçbirinde kalıntı olamaz. Üzümün evvel budak zamanından ilaçlarını hep ruhsatlı ilaçları dikkatle atarak geldik. Ayın 20’sinde ilk kez Manisa’üstelik tıpkısı Cumhur Reisi gelerek üzüm fiyatı açıklayacak. İnşallah Cumhurbaşkanımız bizi mutlu porte biz bile ona teşekkürname ederiz” şeklinde konuştu.

“Rekolte geçen seneyle tıpkı”

Rekolte üzerine bilgi veren Okur, “Havza mıntıka değişiyor. Rekolte ile ilişik elhak çalışmalar yapıldı. İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ile İlçe Ekincilik Orman Müdürlüğü ziraat mühendisleriyle bölgelere giderek rekolte tahmini yapıldı bunu de Tarım ve Orman Bakanımız açıklayacak. Şu anda ortalama yerine sabık yılın az buçuk altında olan yerler var, az buçuk üstünde olan yerler var genelde güzeşte seneki rekolte ile benzeri diyebiliriz” dedi. – MANİSA

Share: